Czym jest empatia?

Zazwyczaj empatię definiuje się jako zdolność do podzielania i rozumienia emocji i potrzeb innych, tak jakby były one naszymi własnymi odczuciami. Pozwala ona też identyfikować się z czyimiś ideami i doświadczeniami, a także wyobrażać sobie, czym coś lub ktoś może się stać.

empatiaA jednak empatia to coś znacznie więcej! Empatyczną osobę wyobrażamy sobie jako kogoś, kto potrafi wejść w czyjąś skórę. Tak jakby zrzucał własną i przywdziewał cudzą. Ponieważ umiesz się wczuwać, Twoja zdolność zaopiekowania się tą drugą osobą, a być może nawet polepszenia jej życia, znacznie wzrasta. Właśnie dlatego empatia jest tak często kojarzona z aktywną troską, czyli zdolnością przynoszenia ulgi w cierpieniu.

Większość z nas doświadczyła empatii – w chwilach kiedy naprawdę czuliśmy, co przeżywają inni albo rozumieliśmy, co dzieje się w ich życiu; może nawet, idąc za wewnętrznym głosem, komuś pomogliśmy. Ponieważ umiemy wyczuwać czyjeś problemy, możemy dokładnie wiedzieć, jak pomóc je rozwiązać.

Jednak empatia może poprowadzić nas w zupełnie innym kierunku, poza własną skorupę, w obszary, które niekoniecznie uznawane są za „normalne”. Niektórzy empaci tworzą tak silną więź z drugą osobą, że stają się nią pod pewnymi względami i może to wykraczać poza sferę emocjonalno-intelektualną. Mogą np. przejmować czyjeś urazy fizyczne albo doświadczenia z dzieciństwa.

Tak naprawdę istnieje wiele typów empatii. Możemy wyczuwać czyjąś potencjalną przyszłość, myśli, uczucia i potrzeby, ale czasem ten „ktoś” wcale nie jest osobą. Niektórzy empaci mają dostęp do szerokiego zakresu relacji. Czasem płynnie przechodzą od wyczuwania jakiegoś aspektu drugiej osoby, do wyczuwania zmian w wyniku ruchu planety, bądź zwierzęcia albo wspomnień zachowanych w danym przedmiocie.

empathy

Empatia pociąga za sobą pewne wyzwania. Możemy stawać się tym, co odczuwamy, czasami ze szkodą dla siebie. Możesz nauczyć się je hamować lub kierować nimi tak, aby nawiązać ze światem zdrowy, empatyczny kontakt, który będzie działał na twoją korzyść.

Więcej ciekawych informacji o empatii, jak wykorzystać ją do pomagania, a także sposoby, jak radzić sobie w przypadku, gdy jesteś zbyt otwarty na innych, znajdziesz w książce Cyndi Dale Duchowa moc empatii >>

9788364645747

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...