Właściwości żywiołu ziemi

Podczas operacji magicznych często używa się sił żywiołów, aby wprowadzić energię w ruch. Czterema żywiołami są ziemia, woda, ogień i powietrze. Starożytni Grecy jako pierwsi uznali je za podstawowe elementy naszego świata. Każdy żywioł jest obdarzony innymi cechami i wiąże się z procesami, które wywierają wpływ na osiągane przez nas rezultaty.

4 żywioły

Alchemiczne symbole czterech żywiołów: od lewej ziemia, woda, powietrze i ogień.

Zacznijmy poznawanie czterech żywiołów od żywiołu ziemi. Z całą pewnością ziemia nie jest wilgotna. Nie jest też ciepła (poza sytuacją, w której jest sparzona z żywiołem ognia, występując w postaci lawy).

Właściwościami żywiołu ziemi są suchość i zimno.

zywiol2Ziemia jest najbardziej stabilnym spośród wszystkich żywiołów.  Żywioł ten jest ciężki, mroczny i chłodny. To cielesna, mineralna część naszych ciał. Ziemię reprezentują wszelkie pospolite kamienie, na przykład granit, dlatego do przywołania energii ziemi podczas rytuału możemy użyć kamieni, garści ziemi, ale też i soli.

Ziemia jest reprezentowana przez kolor zielony. W przypadku ziemi jako żywiołu zieleń jest często jaśniejsza, bliższa szmaragdowej zieleni, aniżeli koloru oliwkowego lub sosnowego, który reprezentuje Ziemię jako planetę. Alchemicznym symbolem żywiołu ziemi jest przecięty w połowie trójkąt skierowany do dołu.

Przedmiot powiązany z żywiołem ziemi, na przykład kamień albo fizyczna ziemia, może posłużyć do pozbycia się nadmiaru energii, kiedy przeprowadzany przez nas rytuał dobiega końca. To właśnie dlatego ten  proces określany jest mianem uziemiania energii. Nawet podczas zabiegów przekazywania uzdrawiającej energii Reiki stosowana jest mentalna prośba, aby nadmiar energii czy też energie uwolnione podczas rozpuszczania blokad energetycznych skierowane zostały ku ziemi, aby uległy transformacji i oczyszczeniu.

Żywioł ziemi jest wykorzystywany do oczyszczania przedmiotów i ludzi. Czarownice zakopują czasem sztylety, aby je oczyścić i wyświęcić, czyniąc z nich w ten sposób swoje narzędzia magiczne. To też jest jeden ze sposobów na oczyszczanie kamieni szlachetnych. Magowie także dotykają ziemi lub podłogi, aby uziemić nadmiar energii albo po prostu poczuć podnoszącą na duchu obecność ziemi.

Ćwiczenia:

1. Jeśli chcesz nawiązać bliższy związek z żywiołem ziemi, sporządź listę rzeczy, które mają związek z suchością i chłodem. Spisuj „zimne” rzeczy, z którymi masz na co dzień do czynienia. Ćwicz to przez około tydzień i sporządzaj listę tych rzeczy w swoim dzienniku magicznym.

2. Znajdź miejsce, w którym będziesz mógł nawiązać kontakt z przyrodą, na przykład łąkę czy park. Ubierz się tak skąpo, jak to tylko możliwe, po czym usiądź lub połóż się na podłożu tak, by Twoja skóra stykała się z ziemią na jak największej powierzchni. Poświęć trochę czasu na kontemplację i odczucie w pełni chłodu i suchości reprezentowanych przez ten żywioł. To ćwiczenie powinno się wykonywać przynajmniej trzy razy w ciągu tygodnia.

Bardziej zaawansowane ćwiczenia z żywiołem ziemi znajdziesz w książce „Magija współczesna” Michaela Donalda Kraiga:

Magija współczesna

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...