„Siedlisko Duszy” – Gary Zukav – recenzja książki

Wakacje to czas, który możesz poświęcić na pracę nad sobą nie tylko w rozumieniu fizycznym, lecz również duchowym.  Po tej lekturze zupełnie inaczej spojrzysz na otaczający Cię świat. Dziś zapraszam do przeczytania refleksji Łukasza Woźniaka na temat inspirującej książki Gary’ego Zukava.

Moc tkwi w duszy

Człowiek, który zaczyna kroczyć ścieżką faktycznego rozwoju duchowego, szybko zaczyna zauważać w świecie pewne zależności: działanie oparte na ego, na przywiązaniu do sfery materialnej i na zawartych w naszej podświadomości fałszywych przekonaniach zazwyczaj nie działa na naszą korzyść i zawsze wytwarza jeszcze więcej negatywnej energii. Tymczasem działanie oparte na naszej intuicji, na wolnym od iluzji postrzeganiu i na sile miłości działa przeciwnie – rozwija naszą duszę i jest czymś korzystnym dla każdego.

Istnieje wielka forest-ray-of-sunshine-sunbeams-largeróżnica między tymi dwoma sposobami działania. Jeden z nich polega na postrzeganiu pięcioma zmysłami, na rozumieniu mocy i władzy jako czegoś zewnętrznego. Ten system tworzy między ludźmi podziały, układa ich według hierarchii i generuje strach. Tymczasem drugi sposób działania to, jak pisze Gary Zukav, postrzeganie wielozmysłowe. Jesteśmy wtedy świadomi, że moc to coś wewnętrznego i że naszą istotą nie jest nasze ciało, lecz nasza dusza.

Między innymi na tym właśnie rozróżnieniu opiera się książka Gary’ego Zukava Siedlisko Duszy. Oryginalnie została ona wydana w 1989 roku, a od tamtego czasu stała się znana na całym świecie. Tutaj mamy do czynienia ze specjalną reedycją z okazji 25-lecia pierwszego wydania. Zawiera ona dodatkowy poradnik z ćwiczeniami, mającymi wprowadzić w praktykę wiedzę przekazaną w tej książce.

Na początku znajdziemy też dwie przedmowy: jedną napisała Oprah Winfrey, a drugą sama Maya Angelou – poetka i pisarka. Obie te kobiety bardzo cenię i fakt, że polecają tę książkę, coś już dla mnie znaczył. Po przeczytaniu Siedliska Duszy muszę przyznać, że zachwyt nad nią udzielił się również mi. W pełni zgadzam się z tym, co napisała Oprah:

W istocie cała książka była jak jedna wielozmysłowa eksplozja. Gdziekolwiek spojrzałam po jej przeczytaniu, wdziałam i doświadczałam życia w nowym świetle. Książka Gary’ego przynosiła jeden moment zdumienia za drugim, a wszystkie one kierowały mnie we właściwą stronę.

1694

Ewolucja dusz

O czym w ogóle mówi książka Zukava? Przede wszystkim, jest to duchowe spojrzenie na naszą egzystencję: autor pisze tu o ewolucji dusz; o pułapkach, w jakie czasami wpadamy; o świadomej zmianie postrzegania na nowe. Poruszone są tu zagadnienia karmy, intuicji i psychologii, temat naszych wyborów oraz intencji i wreszcie kwestia osiągnięcia prawdziwej mocy – jako czegoś pochodzącego z naszego wnętrza.

Na początku książka Gary’ego Zukava niezbyt mnie zachęciła: spodziewałem się, że będzie ona skomplikowana i nieciekawa. Jednak coś mnie do niej ciągnęło – i słusznie, bo okazało się, że Siedlisko Duszy to jedna z lepszych książek, jakie czytałem. Niezwykle mądra, duchowa i fascynująca – zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Uświadamia, jak wąskie jest czasami nasze postrzeganie świata – i jak możemy to zmienić. Udziela niezastąpionych rad, dotyczących konstruktywnego działania, uwalniania się od gniewu i osądów oraz tworzenia życia, będącego prawdziwym, harmonijnym rozwojem naszej osobowości i naszej duszy.

Myślę, że ta publikacja powinna trafić do jak największej ilości osób. Dla niektórych może być prawdziwym duchowym olśnieniem, dla innych wzbogaceniem ich ścieżki o dodatkowe refleksje. Oczywiście, poszczególne fragmenty mogą wzbudzić wątpliwości niektórych czytelników – i słusznie, bo nie powinno się od razu zakładać, że wszystko, co wydrukowane na papierze jest prawdą – ale czytanie Siedliska Duszy może i tak być bardzo rozwojowym doświadczeniem.

Moim zdaniem, niemal każdy akapit był tu wysoce inspirujący. Musiałem czasami przerywać czytanie, aby zastanowić się nad jakimś zagadnieniem głębiej – a przecież pobudzanie do myślenia jest najlepszą możliwą zaletą słowa pisanego. Ogółem mówiąc, lektura tej książki była dla mnie czymś niezwykłym i czuję się niezwykle wdzięczny, że mogłem ją przeczytać. Z pewnością będę też do niej wracać.

Polecamy również zapoznanie się z innymi książkami poruszającymi temat ludzkiej duszy:

Książka Dar duszy

Książka „Dar duszy” – o planowaniu przez duszę jej ziemskiej wędrówki.

Książka Dziecięce dusze

Książka „Dziecięce dusze” – o kontakcie z duszami, które mają wejść w ciało nienarodzonych dzieci.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (2 głosów, średnia: 4,00 z 5)
Loading...