Sposoby na zapamiętanie swoich snów

Czy pamiętasz swoje sny? A jak często zdarza ci się wstać z łóżka i wnet zapomnieć to, o czym śniłeś? A czy wiesz, z czego to wynika? Nauczyciel świadomego śnienia Charlie Morley w swojej najnowszej książce Trening świadomego śnienia twierdzi, że nie pamiętamy swoich marzeń sennych wyłącznie dlatego, że… nie staramy się ich zapamiętać.

Dlatego obiecałam sobie, że dziś się postaram i zastosuję ćwiczenia na przypominanie sobie snów opisane przez Charliego w Treningu Ćwiczysz ze mną? :)

Przypominanie sobie o tym, co się wydarzyło podczas snu, jest ćwiczeniem umysłu, a ponieważ zachęca nas do napinania mięśni naszej pamięci umysłowej, jak tylko się obudzimy, jest wielce pożądane dla naszego wszechstronnego zdrowia psychicznego. Jeśli wytężymy wolę, aby przypominać sobie nasze marzenia senne, większość z nas będzie w stanie przywoływać je bez większych trudności nawet po kilku dniach.

Oto kilka sposobów na wzmocnienie swojej zdolności przypominania snów:

1. Znajomość czasu wystąpienia naszego stanu REM może być świetnym sposobem na wzmocnienie przypominania, bo jeśli obudzimy ludzi ze snu w fazie REM, to 95% z nich będzie w tym czasie marzyć i będzie w stanie opisać to, o czym marzy we śnie. Jeśli więc chcemy zapamiętywać swoje marzenia senne, musimy budzić się w fazie REM. Okresy REM wydłużają się i występują w krótszych odstępach czasu w miarę upływu nocy, ustaw więc budzik na jakiś moment w ciągu ostatnich dwóch godzin twojego czasu snu, aby mieć największe szanse na obudzenie się ze wspomnieniem marzeń sennych.

2. Wiele osób próbuje przypominać sobie swoje marzenia senne dopiero po zakończeniu snu. Znacznie lepiej powziąć zamiar przypominania sobie swojego snu, zanim zacznie się śnić. Kiedy będziesz zasypiać, uczyń sobie silne postanowienie zapamiętania swojego snu i zasypiaj, recytując sugestię: „Dziś w nocy zapamiętam moje marzenia senne. Dziś wieczorem mam doskonałą pamięć do zapamiętania snu”. Ta prosta metoda może być głęboko skutecznym lekarstwem na senną amnezję.

3. Wspomnienia senne często wydają się być przechowywane w pamięci mięśni naszego ciała fizycznego, więc w celu optymalnego przypomnienia sobie snu nie ruszaj się z zajmowanej pozycji, w której się obudzisz, aż będziesz mógł przywołać w pamięci sen. Jeśli koniecznie trzeba poruszyć swoje ciało, aby na przykład nacisnąć budzik, powróć do pozycji, w której się obudziłeś, i tak skoncentruj się na przypominaniu sobie swoich marzeń sennych.

4. Jogin snu powiada: „Wygląda to jak kłębek przędzy; jeśli tylko uda nam się dosięgnąć samego końca wątku, możemy postępować wstecz i ostatecznie rozwikłać cały sen”. Tak więc nawet jeśli możesz przywołać w pamięci chociaż tylko jeden fakt lub motyw snu, możesz cofać się od tego punktu, aż w końcu pozbierasz resztę snu. Jak tylko się obudzisz, zadaj sobie pytanie: „Gdzie byłem? Co takiego robiłem? O czym ja śniłem?”.

5. Możesz poprawić swoją pamięć marzeń sennych przez poprawę pamięci w stanie czuwania, trenuj więc „mięśnie” swojej pamięci poprzez zapamiętywanie listy zadań do zrobienia, zapamiętując numery telefonów, a nawet grając w gry komputerowe ćwiczące umysł. Niektórzy pamiętają swoje sny w sposób naturalny, ale w przypadku innych może to wymagać kilku dni lub nawet tygodni psychicznego wysiłku, aby mogli tego dokonać. Niezależnie od aktualnego stanu dyspozycji do przypominania sobie marzeń sennych, pracuj z tym, co masz, i osiągaj w tym postępy. Nawet jeśli możesz sobie przypomnieć tylko kilka fragmentów z każdego snu, to dobry początek.

Wiele ciekawych informacji, doniesień i warsztatów znajdziesz także na fan page’u

ŚWIADOME ŚNIENIE – TRENING. Przejdź >>

Więcej o tajemnicach świadomego śnienia, tybetańskiej jogi snu i praktykach mindfulness na uważne życie znajdziecie w arcyciekawym poradniku zaledwie 25-letniego (i bardzo przystojnego! :-)) Charliego Morleya Trening świadomego śnienia. Znowu: polecam! :)

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...