„Jak Zaspokoić Apetyt, Głód Życia i Pragnienie Szczęścia?” – recenzja książki

Deepak Chopra - Jak zapokoić apetyt, głód życia i pragnienie szczęścia

Deepak Chopra – Jak zaspokoić apetyt, głód życia i pragnienie szczęścia

Wtorkowy poranek warto rozpocząć od motywującej lektury. Dzisiaj zapraszam do przeczytania recenzji Łukasza Woźniaka.

Kiedy wspominamy „bycie w formie” lub „jedzenie zdrowo” większości ludzi kojarzy się to z harówką na siłowni, torturowaniem się dietami czy też żywieniem się kiełkami i wodą przez tydzień. Wielu też pokiwa głową i powie coś w rodzaju: „O, chciałbym mieć na to więcej czasu!” lub „Gdyby nie dzieci i stres w pracy, odżywiałabym się lepiej!”.

Dlaczego tak jest? Dlaczego ludzie postrzegają zdrowie jako coś trudnego do osiągnięcia? Czy stan zadowolenia i zaspokojenia nie powinien towarzyszyć każdemu z nas po zjedzeniu posiłku?

Przechodzenie na wymyślne diety czy też zażywanie „cudownych” suplementów od dawna wydawało mi się ignorowaniem prawdziwego problemu. Wreszcie, kiedy zacząłem interesować się duchowością, oczywisty stał się dla mnie związek ciało – umysł – dusza.

Właśnie z takiej perspektywy na ten temat patrzy książka Deepaka ChopryJak Zaspokoić Apetyt, Głód Życia i Pragnienie Szczęścia?. Jej autor to znany na całym świecie pisarz i nauczyciel duchowy. Książka została wydana w linii Vivante. Ma ona format większy od standardowego i rzeczywiście, zawarte jest tu sporo treści. Po jej przeczytaniu mogę powiedzieć, że każda kolejna strona była dla mnie pozytywnym zaskoczeniem.

Deepak Chopra uczy nas przede wszystkim świadomości. Jest ona kluczowa przy każdej zmianie w naszym życiu i tyczy się to również odżywiania oraz bycia szczęśliwym. Autor zachęca nas więc do przyjrzenia się z bliska swoim decyzjom, a następnie podejmowania ich z świadomością. Przykładowo, często nie zdajemy sobie nawet sprawy, dlaczego zjadamy coś, chociaż wiemy że jest to niezdrowe. Czy jedzenie to ma być dla nas lekarstwem na stres, samotność, brak poczucia bezpieczeństwa?Aktywny tryb życia

Autor zagłębia się bardzo szczegółowo w duchową stronę jedzenia – mówi o uważności naszych wyborów, o wpływie emocji na naszą dietę czy też o trwałym poczuciu szczęścia i satysfakcji. Muszę przyznać, że wszystkie te wskazówki były naprawdę mądre i przydatne.

Ale publikacja ta zawiera również wiele szczegółowych informacji na temat samego zdrowia – temat zdecydowanie nie jest tu przedstawiony pobieżnie. Deepak Chopra wspomina tutaj o potrzebnych nam substancjach odżywczych, o różnych smakach, o wybieraniu najzdrowszych produktów… Poza tym znajdziemy tu informacje, jak zastąpić negatywne zwyczaje żywieniowe na nawyki, które będą wzmacniać nasze ciało, umysł i duszę.

Na końcu książki Jak Zaspokoić Apetyt, Głód Życia i Pragnienie Szczęścia znajduje się kilkanaście przepisów z Centrum Chopry. W porównaniu do (pod każdym względem znakomitej) reszty książki, nie przyciągnęły one znacząco mojej uwagi. Jednak jeśli ktoś poszukuje zdrowych inspiracji, mogą mu się one przydać.

Przechodząc do oceny: uważam, że największą zaletą tej książki jest jej uniwersalność. Nie rozdziela ona związku ciało – umysł – dusza; łączy w sobie raczej trening zdrowego trybu życia zarówno na polu fizycznym, jak i psychicznym. Ludzie w naszej cywilizacji mają tendencję do stałego narzekania i krytykowania samych siebie, jednocześnie nie robiąc niczego w tej sprawie. Publikacja ta tymczasem zachęca do aktywnego działania i głębokiej transformacji życia.

Książka napisana jest w prosty, ale motywujący i uświadamiający sposób, czyta się ją znakomicie. Wskazówki tu zawarte są cenne i naprawdę działają. Jak udowadnia książka, jedzenie – zamiast bycia powodem do wyrzutów – może stanowić cudowną część naszego życia.

Szczerze polecam ją każdemu – a w szczególności tym, którzy chcieliby żyć zdrowiej i bardziej świadomie. Zawarta tu lekcja uważności i właściwych wyborów jest moim zdaniem rewolucyjna!

9788363965631

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...