Druhny, obrączki i bukiet ślubny. Jak przyciągnąć szczęście cz.2

Planujesz ślub w najbliższym czasie? Upewnij się, że wszystko służy zapewnieniu wzajemnej pomyślności. W zasadzie wszystkie elementy, które składają się na ślub i wesele mają na celu zapewnienie państwu młodym przyszłego szczęścia. Dziś piszę o symbolice druhen, obrączek i bukietu ślubnego.

Druhny

Tradycja druhen sięga czasów, kiedy ludzie przeciwni małżeństwu próbowali porwać pannę młodą. Druhny miały chronić pannę młodą i gwarantować, że do tego nie dojdzie. Bycie druhną samo w sobie przynosi szczęście, gdyż mówi się, że każda druhna w ciągu dwunastu miesięcy usłyszy słowa oświadczyn.

bridesmaids-1024x757

Jednak bycie druhną trzy razy przynosi pecha, gdyż oznacza staropanieństwo. Na szczęście jest na to lekarstwo: należy być druhną jeszcze kolejne cztery razy – czyli w sumie siedem – i pechowa wróżba zniknie.

Duże szczęście pannie młodej przynosi także starościna weselna. To dlatego, że obecność szczęśliwie zamężnej kobiety na przyjęciu panieńskim symbolizuje szczęście małżeńskie czekające pannę młodą po ślubie.

Obrączka

Uroczy zwyczaj wymieniania się obrączkami ślubnymi pochodzi sprzed co najmniej dwóch tysięcy lat. Tertulian (ok. 160 – ok. 225), dawny chrześcijański pisarz, wspomina złotą obrączkę przesłaną pannie młodej jako formalne zapewnienie, że ślub się odbędzie.

obraczkiPurytanie próbowali zakazać obrączek, twierdząc, że to pogańska tradycja. Zwyczaj ten jednak przetrwał i trudno sobie wyobrazić dzisiaj ślub, w czasie którego panna młoda nie otrzymałaby obrączki. Dodatkowo dzisiaj także pan młody niemal zawsze zakłada obrączkę na swój palec.

Bukiet panny młodej

Bukiet panny młodej symbolizuje płodność i nadzieję, że młoda para szybko doczeka się potomstwa. Wstążki, którymi obwiązany jest bukiet, także zapewniają dużo szczęścia.

Zwyczaj rzucania bukietu przez pannę młodą jest tradycją amerykańską, która pochodzi z początku dwudziestego wieku i szybko rozpowszechniła się na całym świecie. Z początku miała być ona sposobem na odciągnięcie uwagi gości i opuszczenie przez pannę młodą ceremonii podczas wywołanego łapaniem bukietu zamieszania.

obraz

Każdy element stroju panny młodej przynosi szczęście, więc kobieta, która złapie rzucony bukiet, może być pewna szczęścia oraz tego, że będzie następną osobą na ślubnym kobiercu.

Zawieź mnie do kościoła na czas

Jeśli rodzina panny młodej posiada kota, panna młoda musi go nakarmić, gdyż to zapewnia długie i szczęśliwe małżeństwo. (Co ciekawe, dobrą wróżbą jest także kichnięcie kota w dzień poprzedzający wesele). Udając się do kościoła, panna młoda musi wyjść z domu frontowymi drzwiami i przestąpić przez próg najpierw prawą nogą.

W Wielkiej Brytanii za dobrą wróżbę uznaje się także to, gdy panna młoda w drodze do kościoła zauważy czarnego kota, szarego konia, słonia, tęczę albo kominiarza. Ponieważ większość ludzi mieszka dziś w miastach, mało prawdopodobne jest, że uda się zauważyć konia albo słonia. Można jednak wynająć kominiarza, który „przypadkiem” znajdzie się we właściwym miejscu o właściwym czasie i złoży pannie młodej życzenia.

Do kościoła panna młoda także musi wejść, stawiając najpierw prawą nogę. Nie powinna wchodzić do środka drzwiami skierowanymi na północ.

Więcej zwyczajów przynoszących pomyślność przyszłym małżonkom znajdziesz w książce „Jak przyciągnąć szczęście?” Richarda Webstera >>

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...