Obchody sabatu Beltane na wsi i w mieście

Już niedługo, w noc z 30 kwietnia na 1 maja, obchodzić będziemy Beltane, kolejne radosne, magiczne święto. Zależnie od tego czy jest możliwość świętowania go na wsi czy w mieście, podejmiemy inne przygotowania.

Beltane na wsi

Celebrowanie sabatu Beltane na wsi jest bardzo przyjemne. Zwykle skupia się na odprawianiu rytuałów skoncentrowanych na oddawaniu czci urodzajności natury oraz zapewnianiu sobie dobrobytu i ochrony dla rodziny, gospodarstwa i mienia. Tu również przypominam o słupie majowym opisanym we wcześniejszym wpisie.

May-Day-1936-Georgia

May Day festival, Georgia State Woman’s College, 1936. Photo in public domain.

Często rozpala się duże ogniska i odprawia rytuały mające na celu ochronę zwierząt domowych i zbiorów. Niektórzy ludzie przeprowadzają swoje bydło między dwoma ogniskami, próbując w ten sposób ustrzec zwierzęta przed chorobami i urazami, podobnie jak robili to pradawni Celtowie.

Powszechną praktyką jest również obchodzenie granic swojej posiadłości i jednoczesne odprawianie rytuałów ochronnych. Domy i ołtarze dekoruje się często dzikimi kwiatami i inną roślinnością naturalnie występującymi na danym terenie, świeżo zebranymi na dzikich łąkach przez mieszkańców wsi tuż przed sabatem.

Beltane w mieście

Ci, którzy chcą świętować Beltane w mieście, mają nieco trudniej. Nie tak łatwo w końcu znaleźć odpowiednie miejsce do rozpalenia sabatowego ogniska. Równie utrudnione jest wejście w kontakt z naturą, gdy większe skupiska zieleni to parki miejskie.

d9d79c690818ef0bf66da9f7449a2dc7W takim przypadku zamiast ognisk używa się świec i kominków, a szybka wyprawa do kwiaciarni może nam zapewnić nagrodę w postaci prawdziwego listowia do udekorowania zarówno korytarzy, jak i miejsc do odprawiania rytuałów.

Czasem stosuje się sztuczne kwiaty w miejsce świeżych i naturalnych, będą ozdobą na dłuższy czas, lecz każda naturalna czarownica wie i doskonale czuje, jaka jest różnica podczas stosowania żywych roślin. Wiele osób decyduje się na celebrowanie sabatu Beltane także we wspomnianych parkach miejskich.

Skoro większość mieszkańców miast nie uprawia roślin ani nie hoduje zwierząt gospodarskich, rytuały Beltane są zwykle skupione na bardziej osobistych celach, takich jak: rozwój osobisty, kreatywna twórczość, oczyszczanie i romans. Do magii i rytuałów mogą zostać włączone rośliny doniczkowe i zwierzęta domowe, które nadają miejskim praktykom charakter nieco większego kontaktu z naturą.

Więcej na ten temat przeczytasz w książce „Beltane. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto kwiatów”, którą znajdziesz TUTAJ >>

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...