Słup majowy z okazji sabatu Beltane

Słupy majowe to najpopularniejszy atrybut związany ze świętem Beltane. Ich symbolika związana jest z Drzewem Świata i osią świata, ale większość słupów majowych powszechnie uważana jest za symbol płodności ze względu na ich falliczny kształt. Słupy majowe były wznoszone w miejscach publicznych, gdzie cała społeczność mogła je zobaczyć.

maypole

Pierwotnie słup majowy dekorowano girlandami i wiankami z kwiatów i liści, a później dodawano do nich kolorowe wstążki. Mieszkańcy wioski, zwłaszcza młode panny, tańczyli wokół niego w nadziei na to, że przyniesie on płodność i szczęście dla całej społeczności.

Samodzielne przygotowanie słupa majowego nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać! Potrzebne będą:

  • 35dcec670a7280319d4ff210287836d0długa, prosta gałąź drzewa albo kij o długości około 180–215 cm;
  • wstążki, kwiaty, liście lub inne elementy do dekoracji;
  • donica kwiatowa (o pojemności 20 l) bądź inny pojemnik i trochę kamieni lub ziemi do wypełnienia;
  • pinezki;
  • farba.

Zamiast ścinać żywe drzewo, spróbuj znaleźć gałąź, która już spadła na ziemię. Będziesz potrzebować takiej, która jest w miarę możliwości prosta. Dobrym wyborem będzie gałąź mająca około 2 metrów i około 4 cm średnicy. Usuń wszelkie poboczne gałęzie i możesz działać dalej. Jeśli nie udało ci się znaleźć takiej gałęzi, możesz użyć… drewnianego kija od szczotki. Przecież wiedźma musi sobie czasem radzić jak umie!

Zacznij od udekorowania słupa, zanim postawisz go do pionu. Przytnij wstążki tak, by były mniej więcej dwa razy dłuższe od słupa. Zawiąż je wokół czubka słupa, tak aby spływały w dół ze wszystkich stron; możesz użyć pinezek dla lepszego przytwierdzenia wstążek na miejscu.

732fe3229d0294f506941cf07c7eb767Następnie użyj wstążek do zamocowania kwiatów, liści, girland czy innych dekoracji na wyższych partiach słupa. Możesz spiralnie owinąć słup wstążką na całej jego długości, aby uzyskać efekt podobny do biało-czerwonego słupka parkingowego. Jeśli chcesz, użyj farby, aby namalować bliskie Ci symbole lub takie, które Twoim zdaniem pasują do święta Beltane.

Nie ma jednego, „właściwego” sposobu dekorowania majowego słupa. Daj się poprowadzić własnej kreatywności i poczuciu estetyki.

Potem wstaw słup do donicy o pojemności około 20 litrów lub innego dużego pojemnika, a potem wypełnij przestrzeń dookoła słupa mieszanką ziemi i kamieni, aby utrzymać słup w miejscu i uchronić go przed przemieszczaniem się.

Kiedy już Twój słup majowy stoi prosto, dodaj ostatnie akcenty dekoracyjne.

Oczywiście, możliwe jest wykonanie miniaturowego słupa majowego jako świątecznej dekoracji Twojego domu i jeśli nie masz możliwości wraz z przyjaciółmi wykonać dużego słupa majowego, wykonanie jego mniejszej wersji z pewnością sprawi Ci wiele przyjemności.

 

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (5 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...