Feng shui w praktyce – część 1 – zaczynamy!

feng_shui_kamienieCzytelnicy CzaroMarowego bloga już kilkakrotnie mieli przyjemność czytać o feng shui, czyli pochodzącej ze starożytnego Wschodu filozofii. Poprzednie CzaroMarowe artykuły o feng shui znaleźć można po kliknięciu tutaj. Temat jest na tyle popularny, że postanowiliśmy rozpocząć serię artykułów traktujących o feng shui. W dzisiejszym artykule znajdziecie trochę teorii oraz rady praktyczne.

Feng shui opisuje, jaki wpływ na ciała i umysły ma energia przestrzeni. Celem feng shui jest życie w harmonii z Ziemią. Wykorzystajmy w praktyce mądrość Chińczyków, a od porządków przestrzeni dojdziemy do zmian w całym naszym życiu. Krótka teoria: w feng shui występuje pięć elementów / żywiołów / sił: woda, ogień, ziemia, drzewo oraz metal. Każdy z nich powiązany jest z określonym kolorem, kształtem czy materiałem. Umieszczając w odpowiednich miejscach przestrzeni przedmioty / kolory / kształty kojarzone z poszczególnymi żywiołami, regulujemy poziom energii danego żywiołu. Każdy z nich inaczej wpływa na poszczególne strefy życia.

Proponuję, byście rozpoczęli korzystanie z dobrodziejstw feng shui od wybrania strefy życia, którą chcielibyście zmienić. Ważne, by na początku nie próbować zmieniać wszystkiego na raz, gdyż może to doprowadzić do chaosu. By odnaleźć przestrzeń, która w naszym otoczeniu odpowiada poszczególnym obszarom życia jest siatka bagua. Temat ten jest jednak na tyle rozległy, że poświęcimy mu osobny artykuł.

Dzisiaj skupię się na opisaniu praktycznych wskazówek na poprawienie przepływu energii w domu przez zadbanie o pomieszczenia bądź przestrzenie – części pomieszczeń – o określonym przeznaczeniu. Jeśli dany pokój ma charakter intymny, czy jest miejscem przyjmowania gości, możemy założyć, że zmieniając jego energię, poprawimy strefy, które odpowiadają pomieszczeniom – przykładowo: sypialni – miłość i romantyczne uniesienia, salonowi – życie towarzyskie, pracowni – kariera i sukces, czy kuchni – życie rodzinne.

Zanim przejdę do kolejnych pomieszczeń, są dwie rady, które obowiązują we wszystkich:

 • Jeśli chcecie, by nie było zakłóceń w przepływie energii, dbajcie o czystość i porządek. Oprócz klasycznego rozumienia tych pojęć – regularnych porządkach oraz dyscyplinie przy utrzymywaniu przestrzeni w czystości – warto pomyśleć o zasłanianiu przestrzeni, na których zebranych jest dużo przedmiotów, by zwiększyć wrażenie uporządkowania.
 • Wyrzucajcie stare, nieużywane, bądź zepsute przedmioty. Zwalczcie pokusę przetrzymywania niepotrzebnych przedmiotów. Jak najszybciej naprawiajcie to, co jest zepsute, a chcecie zachować. Świetną zasadą jest „zasada roku”. Jeśli coś – ubranie, czy sprzęt – nie było używane przez rok, niskie jest prawdopodobieństwo, że skorzystamy z tego w przyszłości.

Rady odnoszące się do poszczególnych pomieszczeń:

 1. Wejście

Ważne jest, by energia, która wpływa do Waszego domu, płynęła bez zakłóceń. Operując przestrzenią przy wejściu do naszego domu czy mieszkania pamiętajmy, by zapraszać pozytywną energię.

 • Projektując dom, starajmy się nie urządzać toalety naprzeciw wejścia. Jeśli taki układ już istnieje, dbajmy o to, by drzwi do toalety były zawsze zamknięte.

 • Postarajmy się, by na przeciw drzwi znajdowało się „zaproszenie” do wejścia – na przykład intrygujący obraz bądź plakat z pozytywnym przesłaniem. Jeśli przestrzeń przy wejściu na to pozwala, postawcie w pobliżu drzwi wejściowych stolik, a na nim umieśćcie na nim małą lampkę.

 • Na przeciwko drzwi nie umieszczajcie lustra, schodów, ściany w bardzo bliskiej odległości. Ze ściany możemy skorzystać, by zasłonić niekorzystne elementy znajdujące się na przeciw drzwi, jednak ściana powinna znajdować się w komfortowej odległości od wejścia.

 1. Kuchnia

Kuchnia nazywana jest często sercem domu. I bardzo słusznie, również w feng shui te pomieszczenie jest niezwykle ważne.

kuchnia feng shui

 • Jeśli możecie zaplanować położenie kuchni, postarajcie się nie umieszczać jej w pobliżu drzwi wejściowych.

 • Kuchnia powinna być jasna, wygodna i zachęcająca do korzystania.

 • Dobrze jest mieć możliwość regulowania natężenia oświetlenia w kuchni. Zdecydujcie się na kilka źródeł światła o różnej intensywności.

 • Umieśćcie w kuchni źródła energii życiowej – wyeksponowane świeże owoce, zioła, czy kwiaty.

 • Nie umieszczajcie naprzeciwko, ani obok siebie, zlewu (woda) oraz kuchenki (ogień). Jeśli taki układ już istnieje, zadbajcie, by pomiędzy zlewem a kuchenką znajdował się element neutralizujący.

 1. Sypialnia

Tych, którzy zdecydowali się na rozpoczęcie od porządków w życiu uczuciowym odsyłam do tego artykułu. Renata opisała, jakie proste, praktyczne zmiany można wprowadzić w swej sypialni, by przyciągnąć miłość (lub jeszcze więcej miłości :)).

 1. Salon / pokój dzienny

Salon to bardzo ważne pomieszczenie, gdyż z reguły to w nim spędzamy najwięcej czasu. Oto kilka porad odnośnie jego urządzenia:

 • Przy urządzaniu pokoju dziennego pamiętajcie o tym, że najprawdopodobniej będzie on elementem Waszego domu, w którym najczęściej przebywać będą goście.

 • Ograniczcie występowanie ostrych kątów w salonie – zarówno jeśli chodzi o meble, jak i aranżację przestrzeni ścianami działowymi.

 • Postarajcie się, by kolory w salonie były stonowane. Nie stosujcie ciemnych oraz mocno nasyconych.

 • Dobrze byłoby, by z wejścia widoczna była strefa relaksu (kanapa, miejsce przed kominkiem, wygodny fotel, kojące obrazy). Chcemy, by salon kojarzył się z odpoczynkiem i „zapraszał” do wspólnego spędzania czasu.

 • Nie umieszczajcie telewizora tak, by widoczny był z wejścia do salonu.

 1. Pokój dziecka

Dzieci są niezwykle wrażliwe na przepływ energii. Zadbajmy o to, by w ich pokojach energia przepływała harmonijnie i bez zakłóceń.

 • Zadbajcie o to, by pokój pomalowany był w pogodne kolory. To nie musi być klasyczny róż czy niebieski.

 • Zastosujcie różne źródła światła. Korzystanie z nich w zależności od nasłonecznienia, pory dnia, czy nocy pomoże zrównoważyć energię.

 • Dziecięcą kołyskę bądź łóżko ustawcie z dala od drzwi.

 • Używajcie naturalnych materiałów przy urządzaniu przestrzeni – stojąc przed wyborem drzewo czy plastik, wybierzcie drzewo.

 • Zaufajcie własnej ocenie przy urządzaniu pokoju dziecka. Jesteście najbliższymi mu osobami, więc intuicja podpowie, jak zadbać o szczęście młodszego pokolenia.

 1. Gabinet / pracownia / miejsce pracy

Jeśli pracujemy przebywając w domu, ważnym jest, by oddzielić życie rodzinne od pracy. Przestrzeń do pracy powinna więc być oddzielona od przestrzeni do relaksu i spędzania czasu z bliskimi.

 • Postarajcie się urządzić gabinet możliwie najdalej od sypialni.

 • W gabinecie czy pracowni umysł powinien koncentrować się na sukcesie, powinniśmy otaczać się przedmiotami kojarzonymi ze szczęściem i poczuciem własnej wartości.

 • Przestrzeń do pracy powinna być zorganizowana tak, by możliwy był dostęp do świeżego powierza i dotlenienia mózgu.

 • Biurko powinno być ustawione tak, by nie siedzieć tyłem do drzwi. Powinno znajdować się możliwie daleko od wejścia i nie w jednej linii z drzwiami.

 • Najlepiej jest nie siedzieć przodem do ściany. Jeśli takie położenie istnieje, należy użyć „rozpraszaczy ściany” (cudowny zwrot :)), na przykład inspirującego obrazu czy plakatu.

feng_shui_kamienie_kwiat

Zanim ruszycie sprzed komputera, by porządkować przestrzeń według zasad feng shui, pamiętajcie, by nie wprowadzać wszystkich zmian na raz. Rozłóżcie zmiany, zaplanujcie je. Powodzenia!

Sięgnij po książki, z których dowiesz się więcej o Feng Shui:

Umysł, ciało, dom
Feng shui Symbole Zachodu
Dom i ogród Feng Shui
Tradycyjna numerologia chińska

Przeczytaj również CzaroMarowy artykuł Roku Kozy: 2015 – Rok Drewnianej Kozy.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (4 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...