„Codzienne Inspiracje” – recenzja książki

Łukasz Woźniak po raz kolejny opowie czytelnikom bloga CzaryMary o książce Wydawnictwa Illuminatio. Tym razem na tapetę trafiły „Codzienne inspiracje”. Zapraszam do lektury!

Na mojej dotychczasowej ścieżce odkryłem, że rozwój osobisty jest pracą na całe życie. Nasze poglądy i doświadczenia mogą ewoluować, z codziennych wydarzeń wyciągamy odpowiednie wnioski i stale uczymy się czegoś nowego.

Karuzela zmian nigdy nie przestaje się kręcić.

Ważne jest tu, aby mieć stale otwarty umysł, nie zatrzymywać się w rozwoju i korzystać ze swojej wewnętrznej wiedzy cały czas.

Często spotykam się z ludźmi, którzy chętnie czytają książki o rozwoju, przytakują mądrym poradom i czynią pewne postanowienia. Jednak kiedy przychodzi do stosowania porad w rzeczywistości, okazuje się, że ponownie stają się zdenerwowani i narzekają na świat.

Ja również miewałem takie problemy. Kluczem jest znalezienie wewnętrznej równowagi i prawdziwa zmiana naszych poglądów. Sposobem na to jest na przykład częste przypominanie sobie odpowiednich rzeczy i stosowanie ich w praktyce. Coś takiego, jak przewodnik na każdy dzień roku, może być tu idealnym rozwiązaniem.

Na rynku znajduje się całkiem sporo tego typu publikacji. Znajdziemy różne kalendarze ze złotymi myślami lub książeczki z codziennymi przesłaniami. Myślę, że książka, którą miałem przyjemność przeczytać, wyróżnia się spośród innych na kilka sposobów.

codzienne_inspiracje (1)

Codzienne Inspiracje” to pięknie wydana publikacja autorstwa Nathalie Herrman, trenerki osobistej, uzdrowicielki reiki i doradcy rozwoju. To niezwykle użyteczna książka, którą z pewnością będę trzymać blisko siebie cały rok.

Ogólny jej zarys przedstawia się w taki sposób: do każdego dnia w kalendarzu przypisana jest dana myśl. Zaczyna się ona jakimś cytatem, mądrością, a poniżej mamy refleksje autorki na przeróżne tematy. Na koniec dostajemy również afirmację, którą możemy powtarzać sobie w trakcie dnia, aby utrwalić w nas pozytywne nastawienie.

Dodatkowo, przy każdym dniu znajduje się małe zdjęcie, w jakiś sposób symbolizujące dane przesłanie. Choć akurat fotografie nie zawsze mi się podobały, zdecydowanie uczyniły książkę bardziej przyjemną do czytania.

Istotą „Codziennych Inspiracji” są jednak same inspiracje właśnie. Mogę o nich powiedzieć, że zachwyciły mnie, już gdy przeczytałem kilka pierwszych stron.
Nie są one mętne i zawiłe, lecz zazwyczaj
konkretne i „do rzeczy” – można się do nich rzeczywiście odnieść w ciągu dnia. Styl tej książki przypomina poradniki rozwoju osobistego, tutaj rozłożone w wygodnej formie 365 dni, z tym, że Nathalie Herrman wykazuje się większą różnorodnością i wnikliwością.

codzienne_inspiracje (2)

Tę książkę najlepiej czytać codziennie. Wtedy właśnie możemy dogłębnie przeżyć i przemyśleć każde z przesłań. Przy porannej kawie zapoznajemy się z poradą na dany dzień, przykładowo aby nie krytykować innych, lecz skupić się na swoim szczęściu. Później w pracy, kiedy już zaczynamy negatywnie myśleć o innych, możemy przypomnieć sobie dzisiejszą myśl – i zastanowić się, jak sami powinniśmy zmienić swoje życie, zamiast próby zmieniania innych. Chęć na krytykowanie może znowu przyjść do nas podczas zakupów czy w gronie znajomych. Jednak powtarzając sobie daną afirmację, pozostajemy pozytywni cały dzień. A wieczorem, kiedy mamy już pójść spać, uznajemy, że miniony dzień rzeczywiście był szczęśliwszy. I widząc korzyści tej nauki, prawdopodobnie znowu zastosujemy ją następnego dnia.

Sam jestem zwolennikiem takich codziennych przemyśleń połączonych z chwilą refleksji nad tym, jak możemy sami dziś zmienić swoje życie. Nadaje to każdemu dniu swego rodzaju duchowy wymiar. Dodatkowo, małymi krokami dążymy do wielkich celów. Nawyk codziennych, stopniowych zmian naszego życia jest takim, który warto w sobie wykształcić.

kolory_w_zyciu

Podsumowując – publikacja „Codzienne Inspiracje” jest warta uwagi, jeśli poszukujemy rozwoju i dodania więcej duchowości swojemu życiu. Jak autorka pisze we wstępie – „To książka dla osób chcących żyć świadomie„. Podczas czytania jej możemy odkryć, że nasze dawne poglądy były w rzeczywistości przestarzałe i wcale nam nie służyły – a wtedy dostajemy to cudowne uczucie uwolnienia i świadomości podążania lepszą ścieżką.

Myślę, że jest to idealny prezent dla każdego – niezależnie od wieku czy zainteresowań – bo przesłania tu zawarte są bardzo trafne i odnoszą się bezpośrednio do życia każdego z nas. Można też taki prezent sprawić samemu sobie, książka ta będzie wtedy naszą codzienną towarzyszką, pełną mądrości i porad. Czytanie refleksji w niej zawartych może stać się naszą ulubioną częścią dnia.

Książkę „Codzienne Inspiracje” można zakupić tutaj, w CzaroMarowej Galerii Rzeczy Niezwykłych :)

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (6 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...