Tarot dla początkujących – recenzja książki

Tarot dla początkującychSzukasz książki o Tarocie dla początkujących? Przeczytaj recenzję Łukasza Woźniaka, a dowiesz się, czy trafiłaś(eś) na dokładnie to, czego potrzebujesz.

Tarot jest narzędziem używanym od wieków, głównie kojarzonym z przewidywaniem przyszłości. Tradycyjnie jest to talia 78 kart, z których każda ma swoje znaczenie. Obecnie mnóstwo ludzi nadal zajmuje się tą fascynującą dziedziną.

Aby umieć się jednak posługiwać Tarotem i naprawdę go zrozumieć, powinniśmy najpierw sięgnąć do różnych źródeł. Jeśli chcemy zacząć naukę, ponownie z pomocą przychodzi nam seria „Dla Początkujących” wydawnictwa Illuminatio.

„Tarot dla Początkujących” został wydany w Polsce w nowej formie, ale oryginalny tekst Scott Hollander powstał około dwudziestu lat temu. Autorka ta zajmowała się kartami przez wiele lat. Książka jest złożeniem wiedzy na temat Tarota w prostej  formie, dobrej dla osoby zaczynającej, nie wiedzącej jakie kroki podjąć.

Publikacja ta jest podzielona na trzy części. W pierwszej autorka omawia Wielkie Arkana talii Tarota. Są to główne 22 ponumerowane karty, wszystkie o głębokim znaczeniu i symbolice. Ich kolejność jest ważna – według interpretacji, przedstawiają one swego rodzaju „duchową podróż”. Autorka podaje tu dogłębny opis tradycyjnego przedstawienia każdej z kart, jej znaczenie oraz wskazówki do odczytu podczas dywinacji dla siebie lub kogoś innego.

W drugiej części możemy przeczytać o Małych Arkanach. Jest to z kolei 56 kart, podzielonych na cztery grupy: Miecze, Kielichy, Monety i Buławy. Ta część talii również dostarcza wielu informacji podczas rozkładów. Skupia się przede wszystkim na różnych ziemskich sprawach. Używając zatem Tarota, można powiedzieć, że potrafi nam on pokazać każdy aspekt ludzkiego życia. Ogółem mówiąc, opisy Wielkich i Małych Arkanów są częścią książki, którą oceniłbym jako zadowalającą.

Czytanie z kart Tarota

Autorka odznacza się dużą szczegółowością. Podoba mi się też, że umieściła ona w książce nie tylko opisy, jak odczytywać z kart wskazówki życiowe lub uchylić rąbka przyszłości – znajdziemy tu także dogłębne interpretacje kart, ich uniwersalne odniesienia. Można dowiedzieć się, że Tarota nie używamy tylko do wróżenia, lecz także do medytacji, rozwoju i doskonalenia się.

Częścią tego wydania, która mnie ucieszyła, było też pokazanie przykładów kart z różnych talii – nie tylko tradycyjnego Ridera Waitea, ale także talii takich jak „World Spirit Tarot” lub „The Witches Tarot”. Pozwalało to porównać symbolikę w różnych interpretacjach.

Jedyne, co mógłbym dopowiedzieć przy tej części książki, to uwaga, aby początkujący w Tarocie pamiętali o rozwijaniu własnej intuicji w pracy z kartami. Tak, książka podaje nam tradycyjne znaczenia i symbole, ale powinniśmy sami spędzić nad daną kartą trochę czasu, w medytacji nad tym, co znaczy ona w konkretnej sprawie. Wtedy rozwija się nasza intuicja, a odczyty są bardziej trafne.
Wobec tego, po jakimś czasie pracy z Tarotem, prawdopodobnie okaże się, że sięganie do znaczeń książkowych nie będzie już nam potrzebne. Jakkolwiek, wielu ludzi potrzebuje czegoś, na czym mogliby się oprzeć na początku. Dlatego właśnie doceniam tę część książki i oceniam ją pozytywnie.

Po szczegółowej analizie 78 kart występuje jeszcze rozdział, opisujący pracę z kartami. Autorka „Tarota dla Początkujących” opowiada nam tu o odczytach, wróżeniu dla klientów, wyborze sygnifikatora, etc. Poza tym na końcu znajdziemy również trzy różne rozkłady: tradycyjny Krzyż Celtycki, mniejszy rozkład na pięć kart oraz rozkład odpowiadający na konkretne pytanie tak/nie.

Ta część książki bardzo mi się spodobała. Choć sam nie stosuję się do niektórych zasad opisanych w tej książce, były tu też cenne wzmianki, które doceniłem. Sposób opisania rozkładów (oprócz ostatniego, który nie przypadł mi do gustu) również był satysfakcjonujący, szczególnie to, że autorka dodała również przykłady ich interpretacji. Można z nich nauczyć się, jak w praktyce używa się kart i co można z nich wyczytać.

Moja ogólna ocenia książki – jak najbardziej przydatna pozycja dla każdego zaczynającego pracę z Tarotem, szczególnie talią Ridera Waite”a lub inną, na niej bazującą. Szczegółowy opis Małych i Wielkich Arkanów, z zaznaczeniem ich „duchowego” aspektu, dodatkowe obrazki z przykładami kart, oraz wskazówki dotyczące samego wróżenia – to wszystko składa się plusy tej publikacji.

Książkę „Tarot dla Początkujących” można zakupić w sklepie CzaryMary. Więcej o Tarocie znajdziesz w serwisie TarotNet.pl

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...