Kolejny krok naprzód – jak zmienić sposób myślenia?

Czy zdarza Ci się myśleć: „Jestem beznadziejna(y)”, „Zawsze robię głupie błędy”, „Nie mam czasu żeby …” (w miejsce wielokropka wpisz to, na co mówisz, że zwykle nie masz czasu). Czas to zmienić! Zacznij od tego, by w momencie, gdy zdasz sobie sprawę z faktu myślenia o sobie w negatywny sposób, wytwarzać nowe wzorce. Jak to uczynić? Przeczytaj poniżej.

Gdy twój mózg jest uwarunkowany, automatycznie ciągle wysyła ci te same myśli. Jeśli nie wprowadzisz nowej myśli, wzmacniane będą stare. Nietrudno jest wprowadzić taką nową myśl. Musisz po prostu potraktować ją jak priorytet, a jednocześnie podjąć postanowienie wyzwolenia się. Uznaj to za swego rodzaju terapię zastępczą.

spelnij_marzenia

Poniżej znajdziesz kilka typowych myśli, będących skutkiem negatywnego postrzegania własnego ciała, frustracji i złych nawyków. Jeśli miewasz takie myśli, zastępuj je natychmiast, gdy tylko się pojawiają. Rób to wielokrotnie, dopóki nowa myśl nie zakorzeni się w twoim umyśle. Jeśli ta wywołuje u ciebie poczucie dyskomfortu albo wzbudza określone emocje, usiądź spokojnie, zamknij oczy i pozwól, aby ta reakcja minęła. Nie walcz z nią. Po prostu obserwuj to, co się dzieje. Kiedy znowu poczujesz się skoncentrowany, jeszcze raz powtórz swoją nową myśl.

Przykłady na to, jak zastąpić stare myślenie:

Stara myśl: Sam to sobie zrobiłem. To wszystko moja wina.
Nowa myśl: Co za różnica, czyja to wina? Obarczanie winą nie przynosi żadnego pożytku – chcę skupić całą energię na rozwiązaniu.

Stara myśl: Jestem słaby i brzydki. Nie jestem wystarczająco dobry.
Nowa myśl: Jestem wystarczająco dobry, nie muszę porównywać się z innymi, nie chodzi o to, czy jestem lepszy, czy gorszy. Nawet gwiazdy filmowe tyją, więc nie chodzi też o urodę.

Stara myśl: Jestem nieudacznikiem. Tyle razy poniosłem porażkę.
Nowa myśl: W przeszłości nie wiedziałem tego, co wiem teraz. Na dłuższą metę dieta nigdy nie była właściwym rozwiązaniem. Zmienię swoje życie tak, aby czuć się spełnionym. Nie szkodzi, jeśli nie uda mi się zrobić tego w idealny sposób. Uczę się.

Stara myśl: Tylko się oszukuję. Wystarczy na mnie spojrzeć. Nic mi nie pomoże.
Nowa myśl: Nie muszę wciąż przyglądać się swojemu ciału. Mogę skupić się na nowym kierunku w moim życiu i obserwować własne postępy. Moje ciało pójdzie za moim przykładem. Właśnie teraz znajdę coś, czym będę mógł się cieszyć, zamiast użalać się nad sobą.

Stara myśl: Nie mam czasu ani energii, aby spróbować schudnąć.
Nowa myśl: Szczerze mówiąc, przez cały czas myślę o mojej wadze, więc jeśli skończę z tą obsesją, będę miał mnóstwo czasu, by zmienić swoje życie. Mam mnóstwo energii, aby robić to, co naprawdę lubię, a właśnie teraz zmiana historii mojego życia jest czymś, czego naprawdę pragnę.

Zwróć uwagę, że powyższy proces nie polega na zwykłym przekształceniu postawy negatywnej w pozytywną. Coś takiego może podziałać przez chwilę, ale w pewnym momencie traci się motywację – negatywne myśli pobudzasz za każdym razem, kiedy patrzysz w lustro albo widzisz kogoś, kto robi coś, czego ty nie potrafisz.

Ten krok naprzód da twojemu mózgowi powód do zmiany. Wyższe piętra mózgu kierują racjonalnymi wyborami i zachowaniem. Jeśli będziesz zapełniał je nowymi myślami, zawierającymi racjonalne rozwiązania, to myśli te zaczniesz postrzegać jako „własny sposób działania”. Wszystko to stanowi część przemiany twojej percepcji, wskutek której rzeczywistość – twoja osobista rzeczywistość – również ulegnie zmianie.

Więcej o uzdrowieniu swego życia przeczytasz w książce Deepaka Chopry:

Deepak Chopra

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...