Czy jesz pod wpływem stresu?

Wskazówka wagi przesuwa się w niebezpieczne rejony? Dzisiaj opiszemy test, dzięki któremu sprawdzisz, czy powodem zwiększenia wagi jest jedzenie pod wpływem stresu.

Twoje ciało potrzebuje normalnego poziomu hormonów, aby jego rytmy biologiczne mogły zachodzić płynnie. Jeśli ich równowaga zostanie zakłócona, trzeba znaleźć sposób na jej przywrócenie. Jeśli chodzi o nierównowagę wywołaną przytyciem, to warto podzielić osoby z nadwagą na dwie kategorie. Pierwsza z nich ma problemy z poziomem insuliny i cukru we krwi. Poziom insuliny można wyrównać przede wszystkim dzięki odpowiedniemu odżywianiu się, zwłaszcza poprzez spożywanie naturalnej żywności oraz unikanie rafinowanego cukru i innych prostych węglowodanów.

Druga kategoria osób z nadwagą ma problemy związane ze stresem. Związek między spożywaniem zbyt dużej ilości cukru i gwałtownym zakłóceniem poziomu cukru we krwi jest wyraźny, ale związek między stresem i przybieraniem na wadze nie jest już tak bezpośredni, ponieważ wynika z działania pewnych hormonów, które na pierwszy rzut oka mają niewiele wspólnego z głodem i tkanką tłuszczową. Mimo to, substancje te nie działają w pojedynkę, lecz współgrają z innymi w symfonii hormonów.

Ankieta – Czy jesz pod wpływem stresu?

Odpowiedz na poniższe pytania. Za każdą odpowiedź „tak” przyznaj sobie jeden punkt.

1. Czy jesteś kobietą? (Kobiety częściej jadają pod wpływem stresu. Właśnie w jedzeniu szukają one komfortu psychicznego, natomiast mężczyźni częściej zwracają się w stronę alkoholu i papierosów.

2. Czy prowadzisz siedzący tryb życia i nie ćwiczysz regularnie? (Na krótką metę gimnastyka pobudza apetyt, ale normuje reakcję na stres, jeśli regularnie wykonujesz energiczne ćwiczenia).

3. Czy czujesz się osamotniony lub wyobcowany? (Brak społecznego wsparcia oznacza, że nie masz ujścia dla codziennego stresu).

4. Czy sięgasz po przekąskę, kiedy jesteś zdenerwowany albo niespokojny?

5. Czy radzisz sobie ze stresem całkowicie samodzielnie?

6. Czy codzienny stres i napięcie utrudniają ci zasypianie i nieprzerwany sen przez przynajmniej 7-8 godzin? (Nieregularny sen zakłóca dzienny cykl kortyzolu).

7. Czy podjadasz między posiłkami, aby rozładować nudę albo napięcie w pracy?

8. Jeśli poczujesz się zestresowany, czy natychmiast sięgasz po słodkie albo tłuste przekąski?

Wyniki:

  • 1-2 punkty, prawdopodobnie nie należysz do osób, które jedzą pod wpływem stresu. Nie wytworzyła się u ciebie pętla sprzężenia zwrotnego między codziennym stresem i jedzeniem.
  • 5-8 punktów – taki wynik wyraźnie wskazuje, że należysz do kategorii osób jedzących pod wpływem stresu. Jedzenie to twój sposób na radzenie sobie z życiem, a powstała w rezultacie pętla sprzężenia zwrotnego sprawia, że im więcej jesz, chcąc zapewnić sobie komfort psychiczny, tym mniejszy efekt osiągasz, co z kolei powoduje, że zaczynasz jeść jeszcze więcej.

Więcej o wpływie jedzenia na samopoczucie dowiesz się z książki Jak zaspokoić apetyt, głód życia i pragnienie szczęścia.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (2 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...