Amulet czy talizman?

Gdy rozwiązujesz krzyżówkę, prawidłową odpowiedzią do pytania: „Przynosi szczęście” może być zarówno hasło „talizman”, jak i „amulet”. Zatem stawia się znak równości pomiędzy tymi dwoma terminami. W istocie jednak mają one inne znaczenia.

Amulet != talizman

Talizman jest magicznym przedmiotem, który przynosi szczęście osobie go posiadającej. Ma przyciągać powodzenie, bogactwo, pieniądze, miłość, idealne związki, pozytywną energię czy zdrowie.

Amulet powinien być określany zwrotem „amulet ochronny” służy najczęściej magicznej obronie przed złem wyrażanym poprzez ludzi, czy energie, czyli szeroko pojętej ochronie – zarówno ciała, jak i ducha, czy dóbr materialnych.

talizman podkowa koniczynka

Amulety a religia

Współcześnie oba – zarówno amulety, jak i talizmany – traktuje się jako przejaw zabobonów i zacofania. Szczególnie wśród gorliwych wyznawców religii chrześcijańskiej są głęboko potępiane, gdyż według ich wierzeń – osoba je nosząca nie pokłada wystarczającej nadziei w Bogu, że ją obroni przed siłami zła, a wierzy w pogańskie wymysły.

Prawo przyciągania czyli … magia życia

Z mniej restrykcyjnego punktu widzenia amulety bądź talizmany mogą być traktowane jako przypomnieniem tego, że są energie i siły, które nas chronią i prowadzą. Najtrudniejszą rzeczą jest bowiem uwierzenie, że nie jesteśmy sami i czerpanie siły z tej wiary. Jeśli uwierzymy w moc sprawczą amuletu ochronnego czy talizmanu, nasza wiara zadziała jak prawo przyciągania. Skoro wierzymy, zachowujemy się tak, jakby magiczny przedmiot działał. To my, przez nasze uczucia powodujemy skuteczność przedmiotu. Przedmiot jest wyłącznie materialnym odpowiednikiem naszej wiary.

Rodzaje amuletów i talizmanów

Ale jako że amulety i talizmany występują w różnej postaci, jako wisiorki, kamienie, figurki, posążki, obrazki, breloczki, bransoletki itp., nie musimy obawiać się, że zostaną one rozpoznane przez żarliwego katolika czy – co gorsza – katoliczkę, starszą w dodatku. Niech więc twoje magiczne przedmioty będą zawsze przy tobie, ale w postaci ozdób, przedmiotów codziennego użytku, albo noś je po prostu w torebce.

Pentagram runiczny, srebroTUTAJ znajdziesz CzaroMarowe amulety i talizmany w podziale na zastosowanie.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (5 głosów, średnia: 4,60 z 5)
Loading...