[01.10] Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu

serce1 października to Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu, ustanowiony 22 listopada 1977 przez Międzynarodową Unię Wegetariańską. Celem tego dnia jest promocja diety wegetariańskiej i informowanie o jej korzyściach zdrowotnych oraz ochrona środowiska i zwierząt.

Słowo wegetarianizm pochodzi od łacińskiego „vegetarius” – roślinny. Jest on świadomym wyborem jedzenia różnych pokarmów roślinnych. Od rodzaju spożywanych produktów wegetarianizm dzieli się na kilka odmian:

 • Laktowegetarianizm – spożywane są: ziarna, rośliny strączkowe, warzywa, orzechy, nasiona, nabiał; unikane są: wołowina, wieprzowina, drób, ryby, jaja.
 • Owowegetarianizm – spożywane są: ziarna, rośliny strączkowe, warzywa, orzechy, nasiona, jaja; zaś unikane: wołowina, wieprzowina, drób, ryby, nabiał.
 • Laktoowowegetarianizm – dopuszczający spożycie jaj, czyli spożywane są: ziarna, rośliny strączkowe, warzywa, orzechy, nasiona, nabiał, jaja; zaś unikane: wołowina, wieprzowina, drób, ryby.
 • Polowegetarianizm – spożywane są: ziarna, rośliny strączkowe, warzywa, orzechy, nasiona, drób; zaś unikane: wołowina, wieprzowina, ryby, nabiał, jaja.
 • Pescowegetarianizm – spożywane są: ziarna, rośliny strączkowe, warzywa, orzechy, nasiona, ryby; zaś unikane: wołowina, wieprzowina, drób, nabiał, jaja.
 • Laktoowopolopescowegetarianizm – spożywane są: ziarna, rośliny strączkowe, warzywa, orzechy, nasiona, nabiał, jaja, kurze mięso, ryby; zaś unikane: wołowina i wieprzowina.
 • Fruktarianizm – spożywane są: owoce i soki owocowe; zaś unikane jest wszystko, oprócz owoców.
 • Weganizm – spożywane są: ziarna, rośliny strączkowe, warzywa, orzechy, nasiona; zaś unikane: wołowina, wieprzowina, ryby, nabiał, jaja, produkty pochodzenia zwierzęcego (jak serwatka, miód).
 • Witarianie – dieta wykluczająca spożywanie pokarmów poddanych obróbce termicznej. Najczęściej, choć nie zawsze jest łączony z wegetarianizmem lub weganizmem.

30dayvegetarianTa skomplikowana lista pokazuje, jak wiele jest odmian wegetarianizmu. Może okazać się, że nieświadomie należysz do którejś z nich, gdyż na przykład nie jadasz wołowiny i wieprzowiny. Najważniejsza jest świadomość naszego wyboru – jeśli jemy mięso, zwierzęta są dla nas zabijane, jeśli nie – nie przyczyniasz się do wzrostu zapotrzebowania na mięso.

Większość zwierząt przeznaczonych na rzeź hoduje się w zakładach, które mają za zadanie maksymalne zwiększanie ilości zwierząt przeznaczonych na rzeź przy minimalnych nakładach finansowych. Zwierzęta są stłoczone na małej powierzchni, traktuje się je jak maszyny do produkcji mięsa. Tego większość z nas pewnie nigdy nie zobaczy na własne oczy, a jest właśnie takie powiedzenie: ,,Jedna wizyta w rzeźni zrobi z ciebie wegetarianina na całe życie”. Mamy jednak na to wpływ. Przykładowo wybierając droższe jaja pochodzące od kur z wolnego wybiegu, przyczyniasz się do tego, że właśnie ten sposób pozyskiwania jaj będzie bardziej preferowany przez hodowców. Tak naprawdę wiele zależy od naszego wyboru.

World-Vegetarian-Day-Tumblr-3Często uznaje się, że przez brak mięsa w pokarmach dieta wegetariańska jest niezdrowa. Nic bardziej mylnego, ponieważ są rośliny, które mogą zastąpić to, co w mięsie najcenniejsze, czyli białko, żelazo oraz witaminy A i B. Oto dodatkowe zalety, które wymienia się przy diecie wegetariańskiej:

 • Zwykle nie prowadzi u dzieci do nadwagi i otyłości.
 • Zawiera dużo błonnika, więc reguluje procesy trawienia i ułatwia wypróżnianie.
 • Wegetarianie posiadają zazwyczaj większą wiedzę na temat pożywienia, dlatego ich dzieci zwykle nie dostają jedzenia typu chipsy, fast foody itp.
 • Zwiększony udział NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe).
 • Brak lub niska zawartość cholesterolu.
 • Wegetarianizm uwrażliwia dzieci na krzywdę, uczy empatii i respektowania praw innych stworzeń.
 • Według badań wegetarianie są bardziej wytrzymali i sprawni fizycznie.

Wegetarianizm sięga wielu stuleci wstecz. Ma związek z duchowością, filozofią i religią. Takie wschodnie religie jak hinduizm i buddyzm widzą w nim drogę do zaznania szczęścia, zachowania optymalnego zdrowia, nawiązania bliższej relacji z Bogiem i nauczania się okazywania szacunku dla świętości, jaką jest istnienie każdego zwierzęcia.

ILLUMINATIO38Buddyści i hinduiści uważają, że za sprawą karmicznego prawa wszystkie powodowane przez ludzi krzywdy – wyrządzone zarówno zwierzętom, jak i ludziom – wracają w którymś momencie w przyszłości.

Więcej informacji o powiązaniu wegetarianizmu z duchowością znajdziesz w książce „Anielska dieta” dr Doreen Virtue i Becky Prelitz. Dowiesz się z niej, że bycie wegetarianinem przyczynia się do zwiększenia zasobów energii i usprawnienia duchowego rozwoju.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (4 głosów, średnia: 4,75 z 5)
Loading...