Archetypy osobowości

Dzisiejszy wpis będzie dla tych, którzy interesują się psychologią i rozwojem osobistym. Poruszymy temat archetypów – aspektów osobowości oraz ich powiązań z czakrami. Zainteresowanych zapraszam do lektury, a obrazek ilustrujący treść artykułu nabierze nieco większego sensu :)

Archetyp, inaczej aspekt osobowości, ścieżka psychologiczna, wzorzec zachowania, to „składowa” każdego z nas. Co więcej: jeden człowiek = wiele archetypów. Zrozumienie tych wzorców umożliwia przeanalizowanie zachowania z uwzględnieniem emocji, czy wręcz energii. Cztery z archetypów – wewnętrzne dziecko, prostytutka, ofiara i sabotażysta – prezentuje istotne dla nas cechy oraz zasób wiedzy, którą zgromadziliśmy w swoim życiu.

Archetypy ujawniają zdolność, bądź brak zdolności, do wykorzystywania mocy w wielu istotnych dziedzinach życia. Każdy archetyp to zarówno zalety, jak i wady (nazwijmy je wyzwaniami :)), z którymi przyjdzie nam się zmierzyć – wszystkie one mogą pomóc w zrozumieniu naszych nieświadomych i podświadomych schematów postępowania.

Dla przykładu rozważmy archetyp sabotażysty. Może on sprawiać, że nie wykorzystujemy pojawiających się w naszym życiu możliwości, unikamy zdrowych i wzbogacających wewnętrznie związków, zamykamy swoje serce, tracimy pieniądze. Ten archetyp jest ściśle związany z naszym strachem wynikającym z konieczności przetrwania i zaspokojenia najbardziej podstawowych potrzeb. Może zaszczepić w nas wątpliwości na temat tego, czy na pewno będziemy w stanie opłacić rachunki, znaleźć odpowiednią pracę czy wejść w dobry związek. Archetyp sabotażysty jest związany z czakrą serca, odgrywa więc znaczącą rolę w naszych intymnych związkach oraz nadziejach i marzeniach.

archetyp sabotazystySabotażysta najbardziej obawia się zmian, zwłaszcza jeżeli mają przewrócić do góry nogami cały jego dotychczasowy świat. Jeśli dołożymy starań, by zrozumieć funkcjonowanie tego wzorca i nauczymy się, jak unikać taktyk sabotażu, archetyp sabotażysty może nam pomóc stać się bardziej elastycznymi i otwartymi na wyzwania. Staniemy się świadomi i nauczymy się minimalizować skutki negatywnych aspektów archetypu. Pozwoli nam to ponosić ryzyko i wpływać na naszą odwagę, spontaniczność, kreatywność i gotowość do przeżycia przygody — bez rezygnowania z odpowiedzialności za samego siebie. Możemy też liczyć na rozwój intuicji i pogłębienie umiejętności słuchania mądrości własnego serca. Będziemy w stanie wyłapać różnice między strachem, podekscytowaniem, pragnieniem a prawdziwym przeczuciem.

Każdy z czterech najważniejszych archetypów związany jest z konkretnym ośrodkiem energii. Oznacza to, że wykorzystując określony wzorzec, pomagamy oczyścić powiązaną z nim czakrę, uzdrawiamy inne części ciała i aspekty naszego życia, za które ten archetyp odpowiada. Praca z energią archetypów ułatwi ci zagojenie ran z przeszłości, uwolnienie się od pełnych strachu i ograniczających schematów, umożliwi wyeliminowanie zjawiska autosabotażu, osiągnięcie pełnego potencjału, odzyskanie integralności, pomoże także uzyskać więcej możliwości działania oraz wykształcić pewność siebie.

Jak ujarzmić swoje archetypy i z ich pomocą udoskonalić związek i każdą inną relację odpowiada w swej najnowszej książce terapeutka, Inna Segal.

Potęga uzdrawiania intuicyjnego w CzaryMary.pl

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...