Wicca dla początkujących – recenzja i słów kilka o wiccanach

579313Zapraszam do lektury kolejnej recenzji Łukasza Woźniaka. Tym razem tyczy się książki „Wicca dla początkujących” – Thea’y Sabin, a prócz recenzji książki, lektura pozwoli także przybliżyć teorię Wicci – religii czarownic.

Wicca stała się dość popularna, podobnie jak samo zainteresowanie ezoteryką. Niestety, nie zawsze idzie to w parze z rzeczywistą wiedzą na ten temat – często fałszywy obraz popularyzowany przez filmy i seriale fantastyczne, jest jeszcze bardziej zakłamywany przez grzeszących niewiedzą ludzi.

Tymczasem wielu zaczynających w magii bierze sobie za podstawę i przyjmuje zwyczaje i wierzenie wiccańskie. Na ten temat powstało również wiele praktycznych książek – lepszych i gorszych. Ja miałem okazję przeczytać, pośród innych, „Wicca dla początkujących” autorstwa They Sabin.

Książka ta została wydana w Polsce przez wydawnictwo Illuminatio, i należy do miłej i ciekawej serii „Dla początkujących” (w której moja ulubiona to „Twórcza Wizualizacja”). Co do samego wydania – jak zwykle w przypadku tej serii, nie mogę narzekać. Okładka jest ładna, czcionka przyjemna do czytania, a układ tekstu czytelny.

Przechodząc natomiast do treści, zacznę od opisania samej głównej tematyki.

Wicca jest to religia oparta na miłości do Natury, doświadczaniu życia, celebracji miłości. Wiccanie czczą Boga i Boginię, których energie są według nich zawarte w całym Wszechświecie. Świętuje się tu także zmiany pór roku i inne święta, nazywane sabatami.

Nie należy czuć się tu zaniepokojonym słowem „religia”. Wicca nie jest typem ścieżki, gdzie właściwie trzeba robić cokolwiek. Owszem, będąc wiccanem, powinno się przestrzegać zasad takich jak szacunek do Natury czy ogólnie rozumiane niekrzywdzenie innych. Jednak nikt nie będzie zmuszać nas tu do uczęszczania na wspólne ceremonie, przysięgania czegokolwiek, ani też nie będzie nas potępiać.

Wicca zazwyczaj praktykuje się magię – jest więc to częściowo nie tylko religia, ale też system magiczny. Wiccanie przestrzegają tu niektórych reguł, jak tzw. Zasada Trójpowrotu, czy też dewizy Piramidy Czarownic.

O tym wszystkim zatem można przeczytać w książce „Wicca dla początkujących”. Dowiemy się tu o historii tej ścieżki, o jej zasadach, o samym wyznawaniu Wicca i co ono oznacza. Poznamy różne tradycje wiccańskie, cechy pracy w kowenie i pracy samodzielnej. Znajdziemy informacje o Bogu i Bogini, wiccańskich świętach i Kole Roku, magicznych rytuałach, zaklęciach i przyrządach czasem przy nich używanych – i wiele więcej.

Choć to książka o Wicca, jest ona jednocześnie przyjemnym przewodnikiem po technikach potrzebnych ogółem w magii i rozwoju duchowym – takich jak wizualizacja, medytacja, trans… Dodatkowo, co zawsze mi się podoba i co doceniam, autorka kładzie nacisk na ćwiczenia, pomagające opanować takie standardowe umiejętności jak wizualizacja, wyczuwanie energii czy wznoszenie osłon.

Na końcu książki znajduje się spis polecanych lektur, a autorka wielokrotnie zwraca uwagę na wartość praktyki, samodzielnych badań i dodatkowych ścieżek rozwoju.

Jakie są jeszcze zalety tej książki? Przede wszystkim, jest ona napisana bardzo rzetelnie. Nie jest jedną z książek, w której „nawiedzone” czarownice przekonują o żelaznych regułach i nakazują zakupywać całe arsenały magicznych akcesoriów.

Autorka, ma za sobą własną praktykę i odznacza się swoją mądrością. Wyjaśnia to, co opisuje, nie podaje rzeczy bez powodu, a także pisze zrozumiale, czasem również z humorem.

Podoba mi się, że nie narzuca jednego, nienaruszalnego punktu widzenia, a uświadamia czytelnikowi, że jego praktyka i wierzenia nie muszą koniecznie podlegać konkretnym zasadom. Podkreśla wolność i wybieranie tego, co jest bliskie naszej intuicji.

Na tym między innymi polega przydatność tej książki – można jej użyć na początku praktyki jako przewodnika, a dalej doskonalić się po swojemu. Każdy, kto praktykuje magię, tak naprawdę powinien rozwijać się całe życie; również jego doświadczenia z biegiem czasu rosną i ulegają zmianom – i właśnie „Wicca dla początkujących” (w połączeniu np. z książką „Magiczne praktyki i rytuały” z tej samej serii, która również się przyda) może stanowić dobrą podstawę dla wielu interesujących się magią. Przykładowo, wiccanie stosują często podobne techniki jak inne czarownice i magowie – a to czyni „Wiccę dla początkujących” książką uniwersalną.

Co mi dała „Wicca dla początkujących”? Pomimo, że interesuję się tematem od jakiegoś czasu, ta książka wciąż nauczyła mnie kilku rzeczy. Poza tym jest ona ciekawym i zebranym w jedno przewodnikiem na temat tej fascynującej religii i jej czytanie zdecydowanie sprawiło mi przyjemność.

Jakkolwiek niektórzy nie przypisują się do Wicca i pozostają w swej praktyce eklektyczni, polecam tę książkę każdemu, kto interesuje się magią i chciałby się czegoś dowiedzieć – szczególnie, jeśli jest na tym polu początkujący. Wiele opisanych zasad tu jest uniwersalnych i odpowiednich dla każdego, niezależnie od ścieżki magicznej.

Książkę „Wicca dla początkujących” można zakupić w galerii CzaryMary po kliknięciu tutaj.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...