Przesilenie letnie i Noc Kupały – noc tańców, ognisk i rozpusty!

W sobotę 21 czerwca o godzinie 12.51 Słońce wejdzie w znak Raka, nastąpi letnie przesilenie. Będzie to najdłuższy dzień roku, a w nocy – Noc Kupały – noc tańców, ognisk i rozpusty!

blogNoc Kupały to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku. Na południu Polski, Podkarpaciu i Śląsku nazywane jest sobótką lub sobótkami, na Warmii i Mazurach palinocką. Nazwa Noc Kupały, kupałnocka utrwaliła się w tradycji Mazowsza i Podlasia. To święto ognia, wody, Słońca i Księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Często zamienia się Kupalnockę z Nocą Świętojańską, którą to obchodzi się w wigilię Św. Jana, czyli w nocy z 23 na 24 czerwca.

Noc Kupały jak i Noc Świętojańska związana była i jest z różnymi obrzędami w zależności od wyznania. Poganie organizowali ją ku czci Kupały, bogini miłości i leczniczych roślin, a także patronki mądrych kobiet. Chrześcijanom miała zapewnić  pomyślność zbiorów, dobrą pogodę, obfitość plonów, jak również powodzenie w miłości. Obrzędy musiały zaczynać się przy ognisku rozpalonym nad brzegiem rzeki lub na szczycie wzgórza. Tańce, śpiewy i zaloty trwały do samego rana.

Rzucanie wianków na wodę

Do najpopularniejszych zwyczajów tej nocy należy rzucanie wianków na wodę. Jest to wróżba dla panien i kawalerów, którzy wyczekują na miłość. Wianek powinno się wrzucać do rzeki, nie do jeziora, aby wraz z prądem odpłynęły zastałe uczucia do byłych partnerów. Powinien go wyłowić jakiś kawaler, w innym przypadku właścicielka nie zazna miłości przez cały rok. Jeżeli chłopak nie wyłowi żadnego wianka, czeka go samotność do przyszłego roku.

Szukanie kwiatu paproci

Drugim zwyczajem Nocy Świętojańskiej jest poszukiwanie kwiatu paproci, zwanym też perunowym kwiatem, znaku wielkiego szczęścia, mądrości oraz zdolności widzenia wszystkich skarbów ukrytych w ziemi. Zakwita on raz w roku i bardzo ciężko go znaleźć. Zgodnie z wróżbą osoba, która go odszuka, musi być bardzo odważna i prawa. Gwarantuje on szczęście, bogactwo oraz możliwość wpływania na uczucia innych.

Bukiet ziół na drzwiach domu

Trzecim bardzo popularnym zwyczajem jest zawieszanie bukietu ziół na drzwiach. Powinien składać się z siedmiu czarodziejskich roślin: bylicy, rosiczki, szałwii, łopianu, ruty, dziewanny i dziurawca. Ma odstraszać złe duchy,chronić przed chorobą i gwarantować dobre zamążpójście.

Życzymy radosnego przesilenia,
pełnej magii Nocy Kupały
i Nocy Świętojańskiej!

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...