Ostara – sabat wiosennej równonocy

Ostara Dziś równonoc wiosenna, czas wiosennego przesilenia, w którym Słońce i Księżyc dzielą niebo po połowie. Dziś o godz. 17.57 rozpocznie się astronomiczna wiosna!

Równonoc wiosenna to wiccańskie święto Ostara. Swoją nazwę Święto przyjęło od imienia bogini Ostary, Bogini Wiosny. Tego dnia świętuje się nadejście Bogini, która przynosi ze sobą odrodzenie i odnowę całej przyrody przebudzonej z zimowego snu.

Podczas obchodów Ostary dzielono się z bliskimi ugotowanym na twardo jajkiem, które symbolizuje odrodzenie. Przyozdabiano także pomieszczenia świeżymi kwiatami. Tradycją w ten dzień jest również sadzenie ziaren na grządkach czy w doniczkach. Możemy skorzystać z magicznej siły, która płynie z aktu sadzenia i wzrastania i potraktować go jako symbolicznego zaszczepienia w nas i w naszym życiu czegoś, co chcemy by w nim trwało i wzrastało.

zajaceZwierzęciem reprezentującym boginię Ostarę jest zając. Zwierzę to kojarzone jest z wiosną, a dzięki swojej łatwości rozmnażania się jest również symbolem płodności i urodzaju. Symbolicznie zając łączony jest z Księżycem i jego żeńską energią, tak jak Księżyc rodzi się wieczorem wschodząc na nieboskłon i umiera rano, aby wieczorem znowu się odrodzić, tak zając stał się symbolem odrodzenia i nieśmiertelności.

Na powitanie wiosny przynosimy do domu ucięte gałązki wierzby, które gdy zakwitną utworzą puchate bazie kotki – ma to na celu zapewnić ochronę domu na całą wiosnę. Ostara to także odpowiedni moment na oczyszczenie ludzi i pomieszczeń z negatywnej energii nagromadzonej podczas zimy, np. przez okadzanie białą szałwią. Możemy zamieść podłogę wierzbową miotłą i spalić wymiecione śmieci, aby oczyścić mieszkanie ze negatywnych energii. Możemy pracować w tym czasie również nad swoją wewnętrzną równowagą, harmonizacją energii czakr, równoważeniem męskich i żeńskich energii. Życzymy Szczęśliwej i Magicznej Ostary!

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...