„Święte Zwierciadła” Alexa Greya

Z ogromną przyjemnością przedstawiam album Święte zwierciadła. Sztuka Alexa Greya wydany w języku polskim, w pełnym kolorze i twardej oprawie. Album zawiera ponad pięćdziesiąt unikalnych obrazów Greya, w tym te z serii Święte Zwierciadła, której stworzenie zajęło mu ponad dziesięć lat. Obrazy Alexa Greya łączą w sobie elementy nawiązujące do starożytnych źródeł hinduizmu i buddyzmu tybetańskiego ze współczesną nauką i medycyną. Oprócz tego, że dostarczą one wspaniałych wrażeń estetycznych, stanowić mogą również niezastąpiony materiał w medytacji i kontemplacji. Wprost wyrywają odbiorcę z planu fizycznego i przenoszą przez subtelniejsze, eteryczno-mentalno-psychiczne plany do planów duchowych.

Bezpośrednią inspiracją do stworzenia Świętych zwierciadeł był performance „Energia życiowa” na początku lat 80. Na ścianach pomieszczenia zamieszczone zostały proste wykresy przedstawiające układ nerwowy i systemy energii subtelnych: akupunktury, czakry i aury. Zgromadzone osoby mogły stawać przed obrazami i przeglądać się w nich niczym w lustrzanych odbiciach. Każdy system namalowany został w swojej idealnej, zdrowej postaci, tak aby oglądający mógł wykorzystać go do uzdrawiającej i transformującej medytacji.

alex_grey_mindPierwsza wystawa Świętych zwierciadeł odbyła się w 1980 roku w Danvers, w stanie Massachusetts. Podczas niej można było obejrzeć cztery obrazy. Przed każdym z nich, na podłodze, Alex Grey oznaczył miejsce, w którym powinien znajdować się obserwujący. Odbiorca patrzył na obraz, rozkładał ramiona na boki i skupiał się na systemie znajdującym się wewnątrz ciała lub wokół niego, aby doświadczyć obrazów jako narzędzia poszerzania świadomości.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...