Kultowa talia Tarota – Tarot Magów

Z przyjemnością informuję, że w CzaryMary.pl znajdziesz nowe wydanie taliiTarot magówautorstwa Jana Witolda Suligi, wybitnego znawcy kabały, magii i Tarota. W 1991 roku była ona pierwszą ezoteryczną talią Tarota w Polsce i nadal należy do tych najbardziej cenionych. Po trzecim wydaniu w 1993 roku zaginęły materiały, umożliwiające jej kolejny dodruk. Dopiero po 20 latach udało się wydawcy zdobyć ocalały egzemplarz (nikt nie chciał się rozstać ze swoją talią lub były już za bardzo zniszczone? ;) i zrekonstruować obrazy, które dla Jana Witolda Suligi, namalował polski malarz Jan Opaliński.

Aktualne wydanie „Tarota magów” to talia zafoliowanych kart, 56-stronicowa instrukcja i czarny woreczek z organzy, który zapobiega rozsypaniu się kart (bo inaczej ich nie chroni), zapakowane w kartonowe pudełko z tłoczonymi literami. Po wyjęciu z pudełka kartonowej wkładki będzie on odpowiedni do przechowywania talii. To bardzo solidne wydanie, a tak prezentuje się po otwarciu:

TM1

Talia zawiera 78 kart i dwie karty dodatkowe: jedną kartę tytułową talii i drugą z opisem rozkładu „Sztych”. Kolory czarny, czerwony i biały nawiązują do hermetycznej symboliki trzech elementów: ciała (corpus) – czerń, duszy (astral) – czerwień i ducha (spiritus) – biel. Ale to dopiero początek mnogości powiązań, jakie odnajdziesz w tej talii. „Tarot magów” wiąże astrologię kabalistyczną (każdej literze przypisana jest planeta lub znak zodiaku) z planetami, znakami zodiaku, żywiołami, porami roku, dnia, dniami tygodnia, stronami świata oraz domami w naturalnym układzie zodiaku.

Wielkie Arkana mają trzy oznakowania liczbowe: numer własny, kabalistyczny zwykły (zgodnie z numeryczną własnością hebrajskiej litery) oraz odwrócony, czyli athbasz (symbolizuje go litera anielskiego pisma). Cztery kolory w Arkanach Mniejszych symbolizują różne aspekty żywiołów oraz przypisanych im planet i znaków zodiaku. Asy są czystymi formami żywiołów.

blog_TMFigury Arkanów Mniejszych – giermków, rycerzy i królowych – również oznaczone są astrologicznymi symbolami, odpowiadającym 12 miesiącom roku. Oznaczone są też różnymi układami kropek, symboli zaczerpniętych z geomancji, reprezentujących siły znaków zodiaku dominujące na danej karcie.  Królowie uosabiają cztery żywioły, jak również czterech strażników: Archaniołów Raphaela, Michaela, Gabriela i Uriela.

Pomocą w rozszyfrowaniu bogatej symboliki „Tarota magów” służy dołączona do niego instrukcja. Podręcznikiem do talii była książka „Tarot magów” Jana Witolda Suligi, w tym momencie niedostępna, lecz jej wydawca ma w planach jej ponowne wydanie. Samą talię polecam dla bardziej doświadczonych tarocistów, dla magów i tych, którzy dążą do pogłębienia ezoterycznego rozumienia arkanów Tarota i poszerzenia własnej świadomości.

Renata N.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...