W więzieniu ludzkich przekonań – Colin S. Sisson

Collin SissonWykłady i książki Colina Sissona od wielu lat inspirują ludzi i pozwalają na wewnętrzne przebudzenie oraz optymalne wykorzystywanie możliwości. Przeczytaj artykuł autorstwa Colina, a jeśli wyda Ci się interesujący – mam dla Ciebie świetną wiadomość: ten niezwykły trener rozwoju osobistego z Nowej Zelandii już we wrześniu przyjedzie do Polski, by w Lublinie udzielić całkowicie bezpłatnego wykładu.

The human cage of beliefs  – W więzieniu ludzkich przekonań – Colin P. Sisson

Studiowanie ludzkiej motywacji przez ostatnie 30 lat doprowadziło mnie do interesujących wglądów na temat tego, jak wszyscy nieświadomie umieszczamy siebie w więzieniu lub w stanie nieświadomego zniewolenia.

Stanie się to bardziej zrozumiałe, gdy spojrzymy na to z punktu widzenia wartości. Jakie są trzy najważniejsze ludzkie wartości, których każdy człowiek poszukuje w swoim życiu?  Czy zgodziłbyś się ze mną, że to miłość, szczęście i wolność? Mówiąc o wolności mam na myśli bycie wolnym, by robić to, czego chcę – w harmonii z innymi jak i bycie wolnym od bólu, tyranii i zniewolenia. Miłość, szczęście i wolność są naszym naturalnym stanem; to jest to kim jesteśmy, gdy jesteśmy w pełni obecni ze wszystkimi aspektami siebie.

Tak, my wszyscy pragniemy tych rzeczy, ale jedynie mniej niż 5% populacji naszego gatunku osiąga je jako permanentny stan przed końcem swojego życia. To oznacza, że 95% ludzi nie odkryje kim naprawdę są. Dlaczego tak się dzieje? Co takiego nieświadomie robimy, że zatrzymuje nas to przed życiem w pełni potencjału. Jest to rezultat pierwszych 7 lat naszego wychowania – okresu w którym zostaliśmy uwarunkowani poprzez olbrzymi wpływ rodziców, nauczycieli, religii, edukacji i społeczeństwa. Mówię tu o wewnętrznym więzieniu naszych wierzeń i przekonań.

Dlaczego przekonania są więzieniem? Ponieważ każde przekonanie, nieważne jak pozytywne, zawęża i ogranicza nasze myśli, uczucia i zachowania do niego samego. Czy jest możliwe zachowywać się odwrotnie do tego w co całkowicie wierzysz, że jest prawdą? Moje badania pokazały, iż nieomal w każdym przypadku, odpowiedź brzmi NIE. Jedynym wyjątkiem są sytuacje zagrożenia życia w których uruchamia się nasz syndrom walki lub ucieczki (wrodzony instynkt przetrwania) i przekracza nasze przekonania będąc od nich silniejszym.

Więc, jeśli prawdą jest, że nie możemy działać poza naszymi przekonaniami i wierzeniami, to oznacza to, że nawet najmniejsze i najbardziej niewinne przekonanie uniemożliwia nam doświadczanie prawdziwej wolności.

Nawet nasze wiara w miłość, szczęście i wolność jest prawdopodobnie kolejnym więzieniem.

W momencie teraźniejszym, jedynym momencie jaki istnieje, przekonania nie istnieją.  W Tu i Teraz jest tylko czysta świadomość. To oznacza, że przekonania mogą istnieć jedynie w iluzji, mogą funkcjonować jedynie poza chwilą teraźniejszą. Większość osób praktykujących medytację dłużej niż rok potwierdzi to, ponieważ rozwinęły one w sobie doświadczanie momentu teraźniejszego.

Jest to szokująca prawda jeśli weźmiemy pod uwagę, że nasza cała struktura cywilizacyjna opiera się na przekonaniach w formie filozofii, religii, edukacji, polityki, ekonomii i w dużej części w formie nauki.  Istnieje tak mało idei lub motywacji, które nie są powodowane jakiegoś rodzaju przekonaniami. Tak naprawdę idea życia bez przekonań jest zupełnie nieznana lub nie jest brana pod uwagę przez większość ludzi – prawdopodobnie tych samych 95%,  które kończy życie nigdy nie realizując swojego przeznaczenia w doświadczaniu miłości, radości i wolności jako stałego stanu.

Przekonania dzielą również ludzi na grupy osób myślących podobnie. Będąc pośród nich musisz wyznawać ich przekonania, co ponownie oznacza brak wolności. Wiele osób wyznających religię postrzega siebie jako „wierzących”. Właśnie dlatego nie potrafią ujrzeć rzeczywistości ponieważ przekonania blokują ich widzenie. Oczywiście oni nazwaliby swoje wierzenia rzeczywistością lub prawdą. Interesujące jest to, że osoby o zupełnie przeciwnych przekonaniach powiedziałyby dokładnie to samo. Co więcej, dopóki nie zaczniesz wyznawać ich wiary, dopóty jesteś uważany za kogoś gorszego lub ignoranta, który prawdopodobnie skończy w piekle lub cierpieniach – w zależności od tego w co ludzie  wierzą. Dlatego właśnie wiele osób z jednaj religii żywi nienawiść do przeciwnej religii lub wobec tych, którzy wydają się z nimi nie zgadzać (podstawa wojen religijnych). Jednakże co skrywa się za nienawiścią? Prawdopodobnie strach. Nienawiść jest niczym innym jak złością i gniewem wynikającymi ze strachu. Osoby te od wczesnego dzieciństwa są uczone nienawiści poprzez wpajanie im narzucanych przekonań.  Tutaj właśnie rodzi się lęk wraz z systemem przekonań, które prowadzą ostatecznie do konfliktu.

Przekonania i wierzenia stwarzają podział w naszej własnej psychice. Wiara w dobro i zło prędzej czy później wchodzi w konflikt z pożądaniami i naturalnymi fizycznymi potrzebami takimi jak: seks, głód czy bezpieczeństwo. Przyczyną każdej wojny w historii był konflikt idei (przekonań). Każda neuroza opiera się na jakimś mylnym przekonaniu.

Większość ludzi nawet na sekundę nie potrafi sobie wyobrazić możliwości życia bez przekonań. Podzielałem ten pogląd przez większość mojego życia aż do momentu w którym zacząłem doświadczać Chwili Teraźniejszej. Po jakimś czasie dokonując szokującego odkrycia: zacząłem tracić moje najgłębsze przekonania oraz doświadczać kryzysu tożsamości. Równocześnie zauważyłem, że wraz z utratą moich przekonań, odchodziły również moje lęki. Każde przekonanie jest zasilane strachem. Nawet wiara w miłość jest zasilana strachem przed jej możliwą utratą.

Ludzie odnajdują spokój w identyfikowaniu się z systemem wierzeń. Nazywają siebie Chrześcijanami, Muzułmanami, Hindusami lub ateistami. Nie opisuje to  tego kim są, jedynie grupę z którą się identyfikują. Jesteśmy tak pełni identyfikacji, że już dłużej nie wiemy kim naprawdę jesteśmy.

Ludzie pracujący moimi metodami, mówią, że gdy odpadają ich przekonania, pojawia się w nich większa zdolność do odpowiedzi na moment teraźniejszy z miłością, radością – i tak – z wolnością. Zaczyna przepływać przez nich czystsza forma świadomości, niezabarwiona złudnymi przekonaniami, które zatrzymywały ich w przeszłości. A to jest to, co przekonania czynią: zatrzymują nas w przeszłości.

Moc bycia obecnym w Integrującej Obecności i w Integracji Oddechem, nie polega na  pozbywaniu się przekonań, ale jest po proces, który uczy nas jak pełniej żyć w momencie teraźniejszym. W jego wyniku wszystkie iluzje i więzienia przeszłości odpadają naturalnie, ponieważ nie są już dłużej potrzebne. Nie chodzi tu o próby pozbycia się przekonań, lecz o to by po prostu stawać się ich w pełni świadomym, jak i aby stawać się świadomym uczuć i zachowań towarzyszącym przekonaniom.

W jakim więzieniu jesteś ty? Przyjrzyj się swoim przekonaniom oraz temu jaki komfort i poczucie bezpieczeństwa z nich czerpiesz. Nie ma nic złego w poczuciu komfortu czy bezpieczeństwa, ale bądź świadom, że mogą one powstrzymywać cię od bycie obecnym TU i Teraz oraz od odczuwania  wolności, miłości i szczęścia jakie oferuje nasz naturalny stan. Czego chcesz: bezpieczeństwa czy miłości, radości i wolności?

Colin P. Sisson

Colin Sisson będzie we wrześniu w Lublinie!

Obejrzyj zaproszenie Collina na jego bezpłatny warsztat:

Przed spotkaniem z autorem polecamy zapoznanie się z książkami Sissona, znajdziecie je tutaj.

SMAKUJ ŻYCIE WSZYSTKIMI ZMYSŁAMI!

Cykl BEZPŁATNYCH spotkań z inspirującymi ludźmi

Nowy cykl ma pomóc w odpowiedzi na pytanie:

******* JAK OSIĄGNĄĆ HARMONIĘ CIAŁA DUCHA I UMYSŁU? ******** 

Przez trzy kolejne dni NAJLEPSI trenerzy, dietetycy oraz lekarze z Polski i ze Świata poprowadzą otwarte wykłady, warsztaty i spotkania indywidualne, prezentując różne rozwiązania, techniki i najnowsze światowe trendy pomagające w osiągnięciu świadomego, radosnego, pełnego miłości życia.

CZEGO SIĘ DOWIESZ:

  • Jak odnaleźć w sobie moc, spokój i wolność
  • Jak osiągnąć i utrzymać harmonię ciała, ducha i umysłu.
  • Jak w pełni korzystać ze swojego potencjału
  • Jak być bardziej świadomym i uważnym
  • Jak żyć zdrowo i słuchać podszeptów ciała

KIEDY: 6 – 8 wrzesień 2013 

GDZIE: Lublin – Stare Miasto

Na wszystkie wykłady i warsztaty WSTĘP WOLNY!

Więcej o festiwalu na: EuropejskiFestiwalSmaku.pl

Smakuj życie wszystkimi zmysłami

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...