Wygrać z komarem – runda 1

Cały urok z pięknej pogody i z aktywnego wypoczynku może odebrać zmasowany atak komarzyc i uporczywe swędzenie po ich ugryzieniach. Robi się to doprawdy uciążliwe. Jeśli chciałbyś do obrony sięgnąć po naturalne środki, poznaj olejki eteryczne, których komarzyce nie znoszą, a dla nas – pachną przyjaźnie.

Do olejków odstraszających owady należą:

BETA_A431olejek anyżowy;
olejek cedrowy;
olejek cytronellowy (lemongrass, palczatka cytrynowa);
olejek geraniowy;
olejek goździkowy;
olejek lawendowy;
olejek mięty pieprzowej;
olejek paczuli;
olejek rozmarynowy.

Istnieją również przygotowane już w odpowiedni sposób mieszanki kilku olejków eterycznych, jak: Vapomix Z-3 (dla działkowiczów i wędkarzy,  ogromnie narażonych na zmasowane ataki wygłodniałych komarzyc), który zawiera m.in. olejek paczulowy i cytronellowy oraz płyn o nazwie Komar-Stop.

A co, jeśli już swędzi?

Swędzenie i ból po ukąszeniach owadów zmniejszy przetarcie ich kilka razy dziennie olejkiem lawendowym (pamiętamy o rozcieńczeniu go w oleju bazowym) Przyśpieszy on też gojenie skóry. Objawy z ukąszenia owadów złagodzi również olejek z mięty pieprzowej. Zmniejsza ból i swędzenie, dodatkowo ma działanie chłodzące, co dodatkowo możemy wzmocnić np. kostką lodu.

Na koniec przeczytaj, proszę, o środkach ostrożności. Przed zastosowaniem bezpośrednio na skórę olejki eteryczne muszą być rozcieńczone przyjaznym dla skóry olejem roślinnym. (Możesz spotkać się ze stwierdzeniem, że nieliczne olejki można nanosić na skórę bez wcześniejszego rozcieńczania, np. olejek drzewa herbacianego czy lawendowy. W zaleceniach Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego stosowanie czystych olejków na skórę jest zakazane, za wyjątkiem wyraźnych wskazań lekarskich.) Przed zastosowaniem olejków na skórę warto sprawdzić, czy nie spowodują. Najprościej – przez naniesienie jednej kropli olejku rozcieńczonego wcześniej w oleju (przykładowo: 1 kropla olejku na łyżeczkę oleju) na delikatną skórę po wewnętrznej stronie nadgarstka czy na zgięciu łokcia. Jeśli nie będzie podrażnień, olejek jest dla nas bezpieczny. Jeżeli poczujemy jakikolwiek dyskomfort, to jako pierwsze:

a) rozcieńczamy naniesiony na skórę olejek wacikiem z olejem roślinnym – to ważne, by jak najbardziej go rozcieńczyć;
b) dopiero w drugim kroku zmywamy skórę wodą i łagodnym mydłem.

W CzaroMarowym dziale Aromaterapia zebrane zostały naturalne olejki eteryczne, książki o ich zastosowaniu, oleje bazowe i kominki do aromaterapii. Korzyści ze stosowania olejków eterycznych jest bardzo wiele. Jeśli już przekonasz się do nich, z pewnością odnajdziesz te, których i zapach, i właściwości są najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...