Czym jest Sygnifikator w Tarocie i w jaki sposób go wybrać?

W wielu rozkładach kart Tarota wybieramy kartę Sygnifikatora; jego pozycję na schemacie rozkładu oznacza symbol (S). Sygnifikator to karta, która oznacza osobę, dla której wykonujemy rozkład. W starszej terminologii (za J. Kolesowem) taką kartę nazywano „blanka”. Przy rozkładach kart dla siebie samego nie ma potrzeby stosowania Sygnifikatora, przecież korzystamy z naszej talii i samodzielnie zadajemy pytanie dotyczące nas bezpośrednio. Tą dodatkową kartę stosujemy podczas odczytów dla innych osób lub też w rozkładach, w których porównujemy np. stosunek dwóch osób do siebie – wówczas pojawią się dwie karty oznaczane symbolicznie jako (S1) i (S2).

Jest kilka metod na wybranie Sygnifikatora. W trakcie swojej praktyki z pewnością dopasujesz do siebie tę, która najlepiej sprawdza się w Twoim przypadku i jest dla Ciebie najwygodniejsza. Sama zazwyczaj korzystam z kart dworskich Małych Arkanów.

Sygnifikator z kwart dworskich Małych Arkanów

Karty dworskie jako Sygnifikator zazwyczaj wybierane są zgodnie ze znakiem zodiaku:

  • Kolor buław odpowiada znakom ognia – Baran, Lew, Strzelec:

Baran – Królowa Buław
Lew – Rycerz Buław
Strzelec – Giermek Buław

  • Kolor kielichów odpowiada znakom wody – Rak, Skorpion, Ryby:

Rak – Królowa Kielichów
Skorpion – Rycerz Kielichów
Ryby – Giermek Kielichów

  • Kolor powietrza odpowiada znakom powietrza – Bliźnięta, Waga, Wodnik:

Bliźnięta – Giermek Mieczy
Waga – Królowa Mieczy
Wodnik – Rycerz Mieczy

  • Kolor denarów odpowiada znakom ziemskim – Byk, Panna, Koziorożec:

Byk – Rycerz Denarów
Panna – Giermek Denarów
Koziorożec – Królowa Denarów

Zwykle Giermek (lub w niektórych taliach Księżniczka) uosabia młodą osobę,  Królowa – kobietę, Król i Rycerz – mężczyznę, ale to absolutnie nie jest żadną regułą, lecz wskazówką, które może Ci ułatwić najlepsze dopasowanie karty do danej osoby.

Sygnifikator wg. numerologii

Czasami korzystam też z innej metody, kiedy rozkład ograniczam tylko do Wielkich Arkan (lub za nic nie mogę sobie przypomnieć powyższych korespondencji :), i tutaj potrzeba jest znajomość daty urodzenia osoby dla której wykonujemy rozkład. Datę urodzenia redukujemy w sposób numerologiczny (do liczb z zakresu 1-9) i uzyskany wynik, czyli Droga Życia wg numerologii, dopasowujemy do odpowiedniej karty Wielkich Arkan. Jesteśmy tu ograniczeni tylko do dziewięciu kart i mimo, że zwykle trafnie opisują część z cech osoby pytającej, zdecydowanie wolę wybierać na Sygnifikator kartę z kart dworskich.

Sygnifikator z Wielkich Arkan Tarota

Jeśli zdecydowanie wolisz wybierać na Sygnifikator karty Wielkich Arkan, poniżej podaję przyporządkowanie ich do znaków zodiaku za J. Kolesowem:

Baran – IV Cesarz
Byk – V Kapłan
Bliźnięta – VI Kochankowie
Rak – VII Rydwan
Lew – XI Siła
Panna – IX Eremita
Waga – VIII Sprawiedliwość
Skorpion – XIII Śmierć
Strzelec – XIV Równowaga
Koziorożec – XV Diabeł
Wodnik – XVII Gwiazda
Ryby – XVIII Księżyc

Sygnifikator wybrany przez odbiorcę odczytu

Inny sposób: możesz osobę, której wróżysz, poprosić o wylosowanie trzech kart z Wielkich Arkanów, a potem – o dokładne ich obejrzenie i wybranie tej, która najbardziej jej się podoba. Dzięki temu uzyskasz też dodatkowe informacje o aktualnej sytuacji tej osoby.

Pamiętaj, Twoja intuicja podpowie Ci, która z metod jest najbardziej odpowiednia i dla Ciebie, i dla osoby, która przychodzi do Ciebie z prośbą o poradę.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (3 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...