Imbolc – Święto Światła

W noc z 1 na 2 lutego przypada pierwszy sabat w roku: Imbolc, Święto Światła. Wyznacza on połowę drogi między zimą a wiosną. Tę noc Rzymianie poświęcali bogini Wenus: zapalano w domach świece, a na zewnątrz – wynoszono pochodnie, by powitać Wenus jako gwiazdę na niebie.

W Imbolc świętuje się pojawienie się pierwszych iskierek światła po zimowych ciemnościach, a ziemia jest gotowa do wydania nowego życia. My również przygotowujemy się do nadchodzącej wiosny i duchowego odrodzenia.

Imbolc łączy się też z płodnością, ogniem i oczyszczeniem. Ogień symbolizuje iskrę życia i nadejście światła. W ceremoniach odprawianych z okazji Imbloc pojawia się wiele świec, które symbolizują światło i ciepło. Gdy ogień rozprasza ciemności towarzyszące zimie, jednocześnie oczyszcza ze wszystkiego, co przeszkadza nam w korzystaniu w pełni z naszego duchowego potencjału, pokonuje smutek i wątpliwości, które mogą powstrzymywać nas przed aktywnością. Tej nocy wiccanie oddają cześć bogini Brygid, która łączona jest z ogniem. Świętymi zwierzętami Imbloc są łabędź, owce, a w zasadzie wszystkie rodzące i karmiące zwierzęta. Do rytualnych roślin Imbloc należy jesion (drzewo poświęcone Brigit), fiołki, wrzos czy jarzębina.

Jeśli masz taką możliwość, dzisiejszej nocy zapal w każdym pomieszczeniu swojego mieszkania świeczkę lub przynajmniej na chwilę włącz światła w całym domu. Możesz wykonać prosty rytuał oczyszczający. Będziesz potrzebować do niego dziewięciu świec w kolorze białym bądź fioletowym. Nie martw się jednak, jeśli nie posiadasz w zapasie świec w tych kolorach, najważniejsze w tym rytuale są same świece i ich oczyszczający płomień.

Ustaw dziewięć świec w dość dużym kole. Stań pośrodku koła i zapal świece w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Pozwól światłu świec oczyścić się ze starej energii, która już Ci nie służy i powitaj nową energię, która pojawia się w czasie Imbloc. Po zakończeniu medytacji możesz przestawić świece w inne miejsca lub ustawić na swoim ołtarzu, by wypaliły się do końca.

Imbolc to dobry czas na odkrywanie tego, co nas czeka w nowym roku, dlatego możesz spróbować rozkładu kart Tarota, którzy pozwoli Ci określić, jakie energie będą towarzyszyć Ci w nadchodzącej przyszłości. Zapal świecę i potasuj swoje karty Tarota myśląc o przyszłym roku. Gdy będziesz gotów, podziel stosik kart na trzy kupki w kierunku od siebie. Dłonią receptywną (tą, którą nie piszesz) złóż karty ponownie razem i wyciągnij z talii 5 kart. Połóż je w rzędzie od lewej do prawej, kolejno odkrywaj i interpretuj według ich pozycji.

Znaczenie poszczególnych kart:
1. określi energię, która była teraz obecna w Twoim życiu;
2. określi teraźniejszą energię i jej wpływ na Ciebie;
3. wskaże na Twoje nadchodzące pragnienia, ale i obawy;
4. określi energie w Twoim życiu, które powinieneś zrównoważyć;
5. wskaże kierunek, w którym będziesz zmierzać w nadchodzącym roku.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...