Przesilenie zimowe – nowy początek

Moment przesilenia zimowego i tym samym początek astronomicznej zimy przypada w tym roku 21 grudnia na godzinę 12:12. Dzisiejszy dzień jest najkrótszym dniem roku.

Przesilenie zimowe oznacza nowy początek – narodziny Słońca. Każdy dzień od przesilenia stawał się dłuższy, zwyciężało światło, a więc życie. W starożytnym Rzymie przesilenie zimowe wiązano z Saturnaliami – świętem pojednania i równości. W Persji w tym czasie świętowano narodziny Mitry, bóstwa słońca i światłości. Przesilenie zimowe to czas wiccańskiego sabatu Yule.

Słowianie natomiast uważali, że 21 grudnia to pierwszy dzień roku. Od przesilenia to światło zwyciężało nad ciemnością. Zaczynało przybywać dnia, a ubywać nocy. Ten dzień przynosił nadzieję, radość i optymizm, bo Swaróg – bóg Słońca, znów zaczynał odzyskiwać panowanie nad światem. Stary cykl się zamykał, umierało stare Słońce, a nowy rozpoczynał się nowy cykl i rodziło się nowe Słońce.

W 2012 roku przesilenie zimowe wiąże się z końcem Kalendarza Majów. Kalendarz Majów ma kształt koła, a więc wchodzimy razem w Nowy Cykl, który będzie trwał kolejne 26 000 lat…

Szczęśliwego Przesilenia, Szczęśliwego Yule!

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...