Najwyższy Kapłan

Hierophantem nazywano najwyższego kapłana antycznych misteriów. Ten wyraz pochodzi z greki i oznacza „ten, który naucza rzeczy świętych” (heros – święty, phantes – uczyć). Kartę tę nazywa się również Arcykapłanem, Najwyższym Kapłanem czy w starszych taliach Papieżem. Najwyższym Kapłanem w talii Spiralnego Tarota jest Chiron, według greckiej mitologii syn boga Kronosa i nimfy Phyliry.

Pewnego dnia, gdy Kronos ścigał nimfę, ta zmieniła się w klacz, by uciec przed nachalnymi amorami tego boga. Kronos natychmiast przybrał postać ogiera i posiadł Phylirę. W odpowiednim czasie narodził się Chiron, pół człowiek, pół koń. Przerażona deformacją syna Phylira przebłagała bogów, by uwolnili ją od jej losu. Bogowie zgodzili się na to i zmienili ją w drzewo lipy.

Pierwszą raną Chirona było odrzucenie przez własną matkę. Później został przypadkowo zraniony przez zatrutą strzałę Herkulesa, otrzymując nigdy nie gojącą się ranę. Tak Chiron został trwale okaleczony zarówno duchowo, jak i fizycznie.

Apollo nauczał Chirona sztuki, nauki, dywinacji i wyższej mądrości. Atena udzieliła mu w darze rozum i światło poznania. Z czasem Chiron stał się nauczycielem wielu z greckich herosów. Zamieszkał w jaskini po zaciemnionej stronie góry Pelion. Trenował się w sztuce uzdrawiania i w ziołolecznictwie i stał się sławny dzięki swoim zdolnościom w chirurgii i medycynie. Jednak mimo swoich wszystkich umiejętności Chiron nie był w stanie uleczyć swych własnych ran. Jednak jako szaman uleczał innych poprzez swoje zrozumienie cierpienia.

Chiron posiadł wiedzę zarówno filozoficzną, jak i o prawach natury. Innymi słowy, posiadał  połączenie z Boskością i z Jej manifestacją, co często kojarzone jest jako Tęczowy Most pomiędzy Niebem a naszym światem. Podczas gdy Najwyższa Kapłanka posiadała wiedzę wykraczającą poza nasze zdolności pojmowania, Chiron przemawia mądrością Najwyższej Kapłanki w języku, który wszyscy jesteśmy w stanie zrozumieć, jeśli tylko zależy nam na jego wysłuchaniu.

Najwyższy Kapłan w Tarocie Kwantowym reprezentuje zasady mechaniki Newtona. Trzy prawa ruchu Newtona są podstawą współczesnej fizyki. Do czasu teorii względności Einsteina wierzono, że są uniwersalne i absolutne. Trzy prawa ruchu opisują oddziaływanie sił fizycznych między obiektami a ich otoczeniem.

Najwyższy Kapłan reprezentuje duchową tradycję i starsze talie przedstawiają go jako Papieża. W Tarocie Kwantowym jego rolę odgrywa Isaac Newton, gdyż jego teorie są kamieniem węgielnym dla fizyki XX i XXI wieku.

Najwyższy Kapłan wymaga, byśmy znali i respektowali tradycję. Jego autorytet jest może mniej ziemski niż Cesarza, lecz ma on za sobą zgromadzoną mądrość wielu pokoleń. Oferuje nam solidne podstawy dla naszych starań – musimy tylko uważać, by ta solidność nie stała się zbyt sztywna i nieprzejednana.

Pytaniem, które zadaje Najwyższy Kapłan, jest: „Jak tradycja określa twoje zachowanie?”

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...