Cesarzowa

Cesarzowa w talii Tarota Spirali jest kartą, na której już na pierwszy rzut oka widać piękno, rozkwit i dostatek. W wczesnym etapie rozwoju ludzie prowadzili koczowniczy tryb życia. Gdy zaczęli uprawiać ziemię, mogli osiąść w jednym miejscu. Była to wielka zmiana w ich relacji z ziemią, która znalazła odbicie w naturze ich wierzeń. Pełną obfitości ziemię postrzegali jako boginię, wzgórza i doliny były konturami jej ciała, a rzeki – jej życiodajną krwią. Kult bogini powiązany został ze zmianami pór roku i z naturalnym porządkiem życia. Szanowano kobiety, gdyż ich cykl miesięczny i zdolność dawania życia były dla nich odbiciem bogini.

Ogród Cesarzowej jest prawdziwym ogrodem Eden przed jego upadkiem, gdzie wszystko bujnie rozkwita, a drzewa pokryte są owocami. W mitologii greckiej Matka Ziemia jest nazywana Demeter. Demeter miała córkę, Persefonę, którą bóg Hades porwał do swego królestwa, podziemnego świata zmarłych i uczynił swoją królową. Te dwie boginie, Demeter i Persefona, ukazują jasny i ciemny aspekt Cesarzowej. Z jednej strony jako Demeter symbolizuje ona świadomość, urodzaj,  jest kochająca i hojna. Z drugiej strony Persefona symbolizuje nieuświadomioną mroczną naturę Cesarzowej, jest nieczuła, pozbawiona miłości i kreatywności.

Karta Cesarzowej powiązana jest z planetą Wenus, która włada dwoma znakami zodiaku: Wagą i Bykiem. Znak Wagi określa potrzebę tworzenia związków, potrzebę miłości, jej zamiłowanie do piękna i harmonizowania otoczenia. Znak Byka łączy ją z ziemią i jej hojną, wrażliwą naturą. Cesarzowa na karcie z Tarota Spirali ubrana jest w zieloną i czerwoną suknię, które są kolorami urodzaju. Czerwone róże, kwiat poświęcony Wenus, zdobią jej suknię i płaszcz. W swej dłoni Cesarzowa trzyma spiralę sugerując, że posiadła tajemnice o zmianach pór roku i cyklu życia i śmierci. Jej stopy spoczywają na półksiężycu, jej połączeniu z kobiecą siłą. Nad głową Cesarzowej unosi się biała gołębica, symbol żeńskiego aspektu duszy Boga.  Jej berło wieńczy połączony symbol Wenus i Słońca, ukazując pragnienie Cesarzowej do połączenia się z męską siłą. Wodospad za jej tronem to symbol Wody Życia i połączenia Cesarzowej z nieuświadomionym światem Najwyższej Kapłanki i Księżycem. Jasny, błyszczący dysk za Cesarzową symbolizuje Gwiazdę Wieczorną, boginię Miłości.

Pozytywnym aspektem Cesarzowej jest bezgraniczna miłość. Jako matka bezwarunkowo kocha swoje dzieci i wybacza im ich błędy. Potencjał jej kreatywności i produktywności nie zna granic. W negatywnym aspekcie Cesarzowa manipuluje swoimi kochankami i potomstwem, czy jest dla nich złą macochą. Czasami to po prostu matka, która nie odpowiada potrzebom swoich dzieci.

Cesarzowa jest małżonką i przeciwnością Cesarza. On potrzebuje jej miłości i współczucia, ona – jego zdolności postrzegania, samodyscypliny i kontroli. On potrzebuje jej hojnego serca, a ona – jego powściągliwości. Na kabalistycznym Drzewie Życia Cesarzowa kroczy czternastą ścieżką pomiędzy Chochma – Mądrością, nadprzyrodzonym ojcem, a Bina – Zrozumieniem, nadprzyrodzoną matką. Ścieżka Cesarzowej łączy więc dwa filary Drzewa Życia reprezentujące żeńską i męską siłę. Cesarzowej przypisana jest hebrajska litera Daleth, która oznacza „drzwi”: drzwi do wiedzy, przeskoku w rozwoju i do oświecenia.

Cesarzowa w Tarocie Kwantowym to siła grawitacji. Grawitacja jest siłą przyciągania pomiędzy dwoma obiektami, od planet do ludzi. Każdy z nas wywiera grawitacyjny wpływ, ale jest on tak subtelny, że tego nie zauważamy. Na symbolicznym poziomie Cesarzowa jest kreatywną żeńską siłą, prawem przyciągania popychającym ludzi ku sobie, w przenośnym i dosłownym akcie kreacji. Siła seksualnej atrakcyjności jest podstawową siłą napędową człowieka skłaniającą go do prokreacji i Cesarzowa często ukazywana jest jako ciężarna kobieta, nosząca w sobie nowe życie. Oznacza, ze coś w naszym życiu powinno się w końcu narodzić.

Zdjęciem z teleskopu Hubbla, które zostało użyte na karcie Cesarzowej w talii Quantum Tarot, to Abstract Art Found in the Orion Nebula.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...