Ogrody medytacyjne zen

Piękne ogrody zen to kompozycje usypane m.in. z piasku, żwiru i kamieni, stworzone pod wpływem estetyki zen. Ogrody zen, które powstały setki lat temu wciąż utrzymują swoją świeżość i siłę oddziaływania.

Ogrody mają za zadanie uspokajać umysł i ułatwiać medytację, sprowadzać nas do „tu i teraz”. Sprzyja temu rezygnacja z nadmiaru elementów, które mogłyby rozpraszać praktykujących.

Jedną z form ogrodów zen jest karesansui – ogród suchego krajobrazu, w którym dominują piasek, żwir i kamienie. Stworzenie takiego ogrodu nie jest łatwą sprawą – projektant musi być jednocześnie zaangażowany w praktykę zen. Ogród jest odzwierciedleniem wglądu jego twórcy, dlatego tak duży nacisk kładzie się na wieloletnią praktykę medytacyjną. Uczeń musi pracować pod okiem mistrza przez co najmniej piętnaście lat, zanim będzie mógł podejmować jakiekolwiek samodzielne działania przy zakładaniu ogrodu. Zaś sam akt tworzenia ogrodu przypomina moment oświecenia, w którym projektant podąża za głosem swojej intuicji, bez potrzeby odwoływania się do intelektu.

Źródło: http://zenforest.wordpress.com/2008/03/17/ogrody-zen/

Medytacyjne ogrody zen

Daisen-in, Kyoto, Japonia

Ryoan-ji, Kyoto, Japonia

A teraz ogród zen na wesoło :)

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...