Najwyższa Kapłanka – intuicja i głębokie zrozumienie

Najwyższa Kapłanka w Tarocie Spirali to bogini, która zawiera w sobie wiele aspektów, przedstawionych na karcie poprzez symbole.

Widoczne po obu stronach karty kolumny mają egipski charakter, składając hołd bogini Izydzie/Hathor. Uformowane na wzór dwóch greckich sfinksów części tronu reprezentują boginię Uranię w jej jasnym i mrocznym aspekcie. Liście palmy zdobiące zasłonę za Najwyższą Kapłanką symbolizują Inanę/Ishtar. Owoce granatów na zasłonie poświęcone są Persefonie. Cerber, trzygłowy pies, należy do Hekate, bogini ciemności i nieznanego. Cerber strzeże wejścia do świata zmarłych (nieświadomości), gdzie z żywych wejść mogą tylko ci odważni. Na trójnogu płonie ogień, w tańczących w nim płomieniach i w unoszącym się dymie Najwyższa Kapłanka widzi przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Głupca.

Najwyższa Kapłanka jako Sofia, bogini mądrości i wiedzy, dzierży klucze do uniwersalnej wiedzy Boskiego porządku: o strukturze świata i operowaniu żywiołami; o początku i końcu epok, a także ich trwaniu; o przesileniach i zmianach pór roku; o cyklach czasu i konstelacji gwiazd. Sofia wydaje się odległa i tajemnicza, odsunięta od ludzkości, nie możemy pojąć rozmiaru ani głębi jej mądrości. Na karcie Najwyższej Kapłanki Sofia siedzi przygnębiona. Nie patrzy na nas, ponieważ nie udało nam się jej ujawnić. Na jej kolanach leży rozłożona niby od niechcenia Tora, zwój zawierający wszystkie tajemnice świata. Poznanie jest dla nas dostępne, gdyż Najwyższa Kapłanka nie próbuje ukryć tego cennego dokumentu. Jednak Najwyższa Kapłanka posiada również ukrytą ciemną stronę, która nie jest dla nas dostępna. W tym aspekcie jest ona boginią Persefoną, Panią Podziemi, której sekrety skryte są w ciemnościach. Jej wiedza przejawia się w postaci przekonania, że podjęliśmy słuszną decyzję lub w przeczuciu zbliżającego się niebezpieczeństwa. Ona jest intuicją, której musimy nauczyć się ufać.

Karta Najwyższej Kapłanki powiązana jest z Księżycem, żeńskim aspektem kobiecości. Na Kabalistycznym Drzewie Życia podąża nad Otchłanią ścieżką 13, łącząc Keter – Koronę z Tiferet – Pięknem. Najwyższa Kapłanka powiązana jest z hebrajską literą Gimel, która oznacza wielbłąda. Otchłań, którą przebywa Najwyższa Kapłanka, to ciemna noc czy też pustynia dla duszy. Ona, tak jak wielbłąd, może nas przenieść przez to pustkowie.

Kapłanka w Tarocie Kwantowym reprezentuje jedno z czterech oddziaływań podstawowych obserwowanych w przyrodzie: oddziaływanie słabe. Pozostałe trzy to oddziaływanie elektromagnetyczne (które reprezentował Kwantowy Mag), grawitacyjne (zdradzam, że  będzie to Cesarzowa) i oddziaływanie silne (Kwantowy Cesarz). Oddziaływanie słabe jest odpowiedzialne za dziwny i tajemniczy proces rozpadu cząstek. Gdy ulegają one rozpadowi, nie znikają, lecz transformują się w dwie lub w większą ilość lżejszych cząstek. Nie jesteśmy jednak w stanie dokładnie przewidzieć kiedy lub w jaki sposób to się stanie, czy też jakie nowe cząstki zostaną utworzone.

Najwyższa Kapłanka uosabia to uczucie niepoznawalnej tajemnicy. Reprezentuje wszystko, co jest sekretne lub niewidzialne w naszym życiu. Jak oddziaływanie słabe, niewidoczny proces przemiany, mądrość Najwyższej Kapłanki działa gdzieś poza naszym postrzeganiem. Wymaga od nas, byśmy zdobywali wiedzę i mądrość przez samopoznanie, popycha nas poza racjonalne myślenie i empiryczne poznanie.

Pytaniem, które zadaje Najwyższa Kapłanka jest: „Jaką wewnętrzną mądrość potrzebujesz odkryć?”

Na karcie Najwyższej Kapłanki w talii Quantum Tarot znajdziemy fragmenty dwóch zdjęć z teleskopu Hubble’a: „Light Echo” Illuminates Dust Around Supergiant Star V838 Monocerotis oraz Cone Nebula (NGC 2264): Star-Forming Pillar of Gas and Dust.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...