Krwawnik pospolity

Mamy lato, więc odpowiedni czas, by samodzielnie zadbać o zapasy własnoręcznie zebranych i ususzonych ziół, które możemy wykorzystać w rytuałach magicznych i, oczywiście, do pielęgnacji zdrowia i urody. Ostatnio potrzebny był mi m.in. krwawnik, teraz wspaniale rośnie i rozkwita na łąkach. Przybliżę więc jego właściwości, a być może okażą się pomocne i dla Ciebie.

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) od bardzo dawna znany jest jako środek powstrzymujący krwawienia, czemu zawdzięcza polską nazwę. Znali go starożytni Grecy, opisywali: Hipokrates, Pliniusz Starszy i św. Hildegarda. Łacińska nazwa rośliny Achillea wywodzi się od imienia greckiego bohatera Achillesa, który podobno skutecznie leczył rany swoich żołnierzy za pomocą krwawnika, który posiada właściwości przeciwkrwotoczne. Łatwo go rozpoznać po białych kwiatach zebranych w koszyczki, czasem jasnoróżowych, i charakterystycznych pierzastych liściach.

Okres zbioru krwawnika jest długi i trwa od czerwca do sierpnia. Ścina się go w miarę zakwitania w pogodne dni, po opadnięciu rosy. Zarówno kwiatostany, jak i ścięte ziele (nadziemną część rośliny) suszy się w warunkach naturalnych, w zacienionym miejscu pod dachem, z dobrym przepływem powietrza.

Świeże liście krwawnika przyłożone na zranione miejsca tamują upływ krwi. Poza właściwościami przeciwkrwotocznymi działa żółciopędnie, ściągająco, przeciwzapalnie, odkażająco i rozkurczająco. Używany jest w stanach gorączkowych, grypie i zwykłym przeziębieniu. Obniża ciśnienie krwi, ułatwia trawienie, leczy infekcje. Napar z kwiatów krwawnika (1 łyżkę kwiatów zalewamy szklanką wrzącej wody i zaparzamy pod przykryciem 15 min, przecedzamy) stosować możemy do mycia w stanach zapalnych skóry, do przemywania tłustej cery czy jako dodatek do relaksujących kąpieli.

Według magicznych przyporządkowań krwawnik jest rośliną rodzaju żeńskiego, władaną przez planetę Wenus oraz żywioł Wody. Zgodnie z tym możemy użyć krwawnika do zaklęć związanych z miłością, wiernością, przyjaźnią, pięknem, młodością. Pamiętaj o nim, jeśli do rytuału na miłość potrzeba bukiecika kwiatów. Noszenie przy sobie krwawnika przyciąga do nas miłość, a także przyjaźń i osoby, z którymi bardzo pragniesz nawiązać kontakt. Krwawnik zapewnia też ochronę i można stosować go jako dodatek podczas rytuałów oczyszczania z negatywnych energii i złych wibracji. Trzymając w dłoni ziele krwawnika oddala on od nas wszelkie lęki i obdarza odwagą.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (1 głosów, średnia: 4,00 z 5)
Loading...