Uścisk jako forma komunikacji

„Nauka i instynkt mówią nam, że jednym ze sposobów dotarcia do czującego, żywego ducha jest dotyk. Do najważniejszych zaś form dotyku należy uścisk. Za pomocą uścisku porozumiewamy się z innymi ludźmi na najgłębszym poziomie. W uścisku obejmujemy pełnię życia.

W podzielonym wieloma językami świecie, w którym żyjemy, jedynie bezsłowna mowa dotyku i uścisku nie zna granic.

Żyjąc w epoce rozumu i technologii, tracimy świadomość własnych zmysłów. Kiedy dotykamy się i trzymamy nawzajem w duchu współodczuwania, przywracamy swoim zmysłom życie oraz potwierdzamy zaufanie do własnych odczuć. „

Oto wstęp do wspaniałej i ciepłej książeczki „Nowa księga uścisków„. To 70-cio stronnicowe maleństwo, to sympatyczny słownik różnych form uścisków i ich zastosowań w życiu codziennym. Każdy opis uścisku dodatkowo jest przedstawiony w formie obrazka (żeby od razu było wiadomo o co chodzi ;)). Książeczka w fantastyczny sposób przypomina o roli dotyku jako ważnej, a nieco zapomnianej formy komunikacji.

Jak podpowiada autor książki:

Cztery uściski dziennie dla przetrwania.
Osiem uścisków dziennie dla dobrego samopoczucia.
Dwanaście uścisków dziennie dla rozwoju.

„Każdy z nas potrzebuje nie tylko uścisków, ale również innych rodzajów pełnego szacunku dotyku. Dla niektórych ściskanie się może być jednak krępujące. Może wywoływać poczucie zagrożenia bądź niepokoju, wynikające z uwarunkowań kulturowych, urazu fizycznego lub zaniedbania emocjonalnego. Niekiedy więc wartościowszym sposobem komunikowania przyjaźni i wsparcia będzie delikatne ściśnięcie dłoni, przyjazne klepnięcie po plecach, żartobliwe zmierzwienie włosów, odprężający masaż karku, lekkie dotknięcie ramienia.

Pamiętaj, że chociaż wartości dotyku i uścisku nie można przecenić, najbardziej upragnionym darem jest zawsze nasza akceptacja unikalnych odczuć i potrzeb drugiej osoby. A to oznacza, że nasza decyzja o porozumiewaniu się poprzez uścisk lub dotyk musi zawsze opierać się na poszanowaniu tego, z czym osoba ta czuje się dobrze.”

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...