Zbliża się Beltaine!

Beltaine, Święto Kwiatów, przypada na noc z 30 kwietnia na 1 maja, czyli w połowie czasu między równonocą wiosenną a letnim przesileniem. Samo słowo Beltaine oznacza „jasny ogień” i odnosi się do ognisk rozpalanych przez druidów na cześć pradawnego celtyckiego boga-Słońca, Bela. To czas radości, akceptacji, miłosnych uniesień i uświęcenia płodności wszystkich istot, święto miłości i płodności, zaślubin Bogini i Rogatego Boga, czas wzrostu i narodzin. Dawniej pary udawały się w tym czasie na pola i tam kochając się przynosiły ziemi urodzaj.

Rytuały w trakcie Beltaine odprawiano na świeżym powietrzu. Oprócz rytualnego seksu do zwyczajów praktykowanych podczas Beltaine należało rozpalenie ogniska.

Młode kobiety zbierały przez całą noc kwiaty robiąc wianki i wplatając je we włosy. Mężczyźni w tym czasie przygotowywali tzw. majowy pal, czyli pozbawiony gałęzi pień drzewa wbity pionowo w ziemię, przyozdabiany następnie wstążkami i roślinami. Na koniec ktoś wspinał się na szczyt i umieszczał tam koronę z kwiatów. Majowy pal był symbolem płodności oraz zjednoczenia żeńskiej i męskiej zasady tworzenia. Właśnie wokół słupów majowych skupiały się obchody święta, zabawy i ucztowanie. Chwytano za wstążki i tańczono wokół pala, splatając je ze sobą.

Młodzież oficjalnie spędzała całą noc na zbieraniu kwiatów i gałęzi w lesie, a mniej oficjalnie – na miłosnych uciechach z ukochanym człowiekiem w jakiejś intencji: poprawy sytuacji materialnej czy ponownego zbliżenia się. Rankiem młodzi odwiedzali domy wymieniając zerwane kwiaty za poczęstunek i stając się tym samym zwiastunami odnowy Ziemi.

W czasie Beltaine wybierano najpiękniejszą dziewczynę na Majową Królową, która miała za zadanie objechać konno okolicę, oczywiście, nago. Czasem Majowa Królowa dobierała sobie partnera, który wyobrażał Zielonego Człowieka i oboje obwożeni byli w usłanym kwieciem powozie jako wyobrażenie boskiej pary, świętego związku ziemi i słońca.

Beltaine jest czasem odpowiednim na wszelkie rytuały miłosne, wzmacniające istniejący już związek, jak i przywołujące nowy. Świętu Kwiatów patronuje żywioł ognia, obowiązującym kolorem jest czerwony (kolor ognia) i, oczywiście, zielony (kolor roślin). Podczas tego święta do rytuałów stosuje się kwiatowe zapachy kadzideł i olejków, jak fiołek, jaśmin czy róża. Można je po prostu spalić w ognisku.

Szczęśliwego Beltaine!

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...