Ekologiczne środki czystości

Ekologiczne środki czystości to fantastyczna alternatywa dla agresywnych środków czystości, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Wpływ na skórę i ciało syntetycznych specyfików jest zauważalny niemal od razu – wystarczy posprzątać lub pozmywać naczynia bez rękawiczek. Podobny, drażniący wpływ takie środki mają na środowisko naturalne – nie ulegają biodegradacji, stopniowo wpływając na skażenie środowiska. Syntetyczne specyfiki powodują alergie, chemiczne składniki, które pozostają na tkaninach w kontakcie z ciałem przenikają przez skórę lub pozostają na naskórku (np. wybielacze optyczne, nie można ich spłukać!), do momentu, w którym naskórek zaczyna obumierać rodząc nową warstwę skóry.

Dlaczego warto wybrać eko?

Ekologiczne środki czystości są delikatne dla dłoni, biodegradowalne, łagodne dla środowiska, choć skuteczne w działaniu. Zawierają naturalne olejki eteryczne, które kojąco wpływają na układ nerwowy. W ich składzie nie znajdziesz: syntetycznych środków zapachowych, surowców petrochemicznych, syntetycznych barwników, syntetycznych konserwantów, surowców modyfikowanych genetycznie, enzymów, składników alergizujących, fosforanów, wybielaczy optycznych, zwierzęcych tłuszczy i innych surowców z martwych zwierząt.

Najbardziej znani europejscy producenci ekologicznych proszków i płynów to firmy Sonett, Ecover, Sodasan, Klar czy Ulrich.

Czy środki ekologiczne są rzeczywiście droższe?

Cena produktów naturalnych i ekologicznych jest wyższa niż standardowych środków, jednak należy pamiętać, że:

1. ekologiczne produkty, mimo swej delikatności są skuteczne i wydajne

2. korzyści dla środowiska i zdrowia są nieporównywalne. Używając produktów eko dokładasz swoją symboliczną cegiełkę na rzecz budowy bardziej zdrowego świata. Poza tym, im więcej świadomych konsumentów wybierających eko, tym bardziej firmy-giganty będą musiały dostosować się do nowych wymagań konsumentów, zmniejszając ilość toksycznych składników w swoich produktach.

3. Kupując zwykłe środki, najprawdopodobniej kupujesz więcej niż potrzebujesz – np. mleczko do czyszczenia do łazienki, do kuchenki, preparaty do podłóg, do okien i szkła, do kurzu itp. Tymczasem niektóre produkty ekologiczne są bardzo uniwersalne. Na przykład płyn uniwersalny firmy Sonett możesz użyć do czyszczenia podłóg, kafelków, umywalek, mebli kuchennych, a płynem do trudnych zabrudzeń intensywnie odtłuszczającym możesz sprzątać w kuchni, łazience, toalecie, warsztacie, możesz go również użyć do podłóg i okien.

Niech drogowskazem będą certyfikaty

W związku z brakiem prawnych uregulowań dotyczących kosmetyków naturalnych i ekologicznych, siłą rzeczy powstały niezależne od producentów organizacje certyfikujące. Każda z organizacji posiada własne zasady ustalania kryteriów dla kosmetyków ekologicznych (organicznych) i naturalnych, jednak zasady są zbliżone – m.in. zakaz stosowania składników GMO, zakaz stosowania substancji z martwych zwierząt, maksymalne ograniczenie substancji syntetycznych, zakaz testowania na zwierzętach.

EcoGarantie

Można śmiało kupować produkty ze znakiem EcoGarantie! To najbardziej rygorystyczny certyfikat dla ekologicznych środków czystości i środków do prania. Możesz mieć pewność, że taki produkt:

– nie był testowany na zwierzętach
– żaden jego składnik ani produkt końcowy nie był napromieniowany
– składniki są wolne od GMO
– jest biodegradowalny
– nie ma w nich surowców pochodzenia petrochemicznego
– zawiera surowce pochodzące z kontrolowanych upraw ekologicznych

EcoControl

EcoControl to międzynarodowa instytucja oceniająca stosowanie standardów BDIH i NaTrue w produktach naturalnych i ekologicznych. Certyfikuje produkty zgodne z tymi kryteriami.

Wszystkie nasze środki czystości z firmy Sonett posiadają certyfikaty EcoGarantie i EcoControl. Oferta ekologicznych środków czystości jest nieco mniejsza niż standardowych środków, lecz wystarczająca, by utrzymać dom w czystości, wypełniając go zapachem olejków eterycznych (które są używane zamiast syntetycznych środków zapachowych). Znajdziesz u nas płyny do mycia naczyń, tabletki i nabłyszczacze do zmywarki, płyny i proszki do płukania i prania, płyny proszki i mleczka do szorowania, a nawet płyn do prasowania i odkamieniacz.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...