Ostara – święto wiosennej równonocy

Dziś równonoc wiosenna, czas wiosennego przesilenia, w którym Słońce i Księżyc dzielą niebo po połowie. Równonoc wiosenna to wiccańskie święto Ostara. Tego dnia świętuje się nadejście Bogini, która przynosi ze sobą odrodzenie i odnowę całej przyrody, dopiero co przebudzonej z zimowego snu.  Święto Ostary obchodzone jest w wiosenną równonoc albo też przy okazji pierwszej po równonocy pełni Księżyca.

Swoją nazwę Święto przyjęło od imienia bogini Ostary. Pod imieniem Ostara, Bogini Wiosny czczona była w niemalże całej kontynentalnej Germanii, a na Wyspach Brytyjskich jej imię zostało przekształcone w Eostre (stąd dzisiejsze Easter: Wielkanoc). Ostara wyobrażana jest jako młoda kobieta odziana w biel, z wiankiem z kwiatów na głowie, promienna i radosna jak pierwsze ciepłe wiosenne dni.

Ostara jest porą radowania się z nadchodzącej wiosny, ze zwycięstwa życia nad śmiercią, światła nad ciemnością. To pora narodzin i manifestacji budzącej się do życia przyrody.

Podczas obchodów Ostary dzielono się z bliskimi ugotowanym na twardo jajkiem, które symbolizuje odrodzenie. Przyozdabiano także pomieszczenia świeżymi kwiatami.

Tradycyjną częścią rytuału na ten dzień jest również sadzenie ziaren na grządkach czy w doniczkach. Możemy skorzystać z magicznej siły, która płynie z aktu sadzenia i wzrastania i potraktować go jako symbolicznego zaszczepienia w nas i w naszym życiu czegoś, co chcemy by w nim trwało i wzrastało.

Od wieków zwierzęciem reprezentującym Boginię jest zając. Zwierzę to kojarzone jest z wiosną, a dzięki swojej łatwości rozmnażania się jest również symbolem płodności i urodzaju. Symbolicznie zając łączony jest z Księżycem i jego żeńska energią, tak jak Księżyc rodzi się wieczorem wschodząc na nieboskłon i umiera rano, aby wieczorem znowu się odrodzić, tak zając stał się symbolem odrodzenia i nieśmiertelności. Ostarowy zajączek z czasem przekształcił się w „wielkanocnego króliczka” :)

Na powitanie wiosny przynosimy do domu ucięte gałązki wierzby, które gdy zakwitną utworzą puchate bazie kotki. Niewielu ludzi wie, że ma to na celu zapewnić ochronę domu na całą wiosnę.  Ostara to także odpowiedni moment na oczyszczenie ludzi i pomieszczeń z negatywnej energii nagromadzonej podczas zimy, np. przez okadzanie szałwią. Możemy zamieść podłogę wierzbową miotłą i spalić wymiecione, aby oczyścić mieszkanie ze negatywnych energii. Możemy pracować w tym czasie również nad swoją wewnętrzną równowagą, harmonizacją energii czakr, równoważeniem energii męskich i żeńskich.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...