Zegar Zagłady przybliżył koniec naszego świata

Ziemska cywilizacja znalazła się o krok bliżej końca. Tak uważają naukowcy sprawujący pieczę nad tzw. Zegarem Zagłady.

Zegar Zagłady (ang. Doomsday Clock) to symboliczny zegar prowadzony od 1947 roku przez zarząd Bulletin of the Atomic Scientists na Uniwersytecie Chicagowskim. Pokazuje zawsze x minut do północy, gdzie „północ” oznacza zagładę ludzkości. Pierwotnie „zagłada” oznaczała zagrożenie wojną nuklearną, lecz obecnie wskazuje również na zagrożenie różnymi rodzajami broni nuklearnej czy technologii zmieniając klimat.

Liczba minut przed północą – stopień zagrożenia nuklearnego, środowiskowego lub technologicznego – jest systematycznie uaktualniana. Na początku, podczas zimnej wojny w 1947 roku, zegar wskazywał siedem minut do północy, następnie był przesuwany do przodu lub do tyłu, zależnie od stanu świata i stopnia zagrożenia wojną nuklearną. Dwa lata temu zegar cofnięto na godzinę za sześć dwunasta. Oznaczało to, że widmo katastrofy jądrowej oddaliło się.

Ostatnia zmiana nastąpiła 10 stycznia 2012.  Teraz sytuacja się pogorszyła i zegar przestawiono o minutę do przodu. Jest na nim za pięć dwunasta. Powodem jest rozprzestrzenianie broni jądrowej oraz brak przeciwdziałania globalnym zmianom klimatu.

Zegar Zagłady

W 1953 roku Zegar Zagłady został ustawiony na godzinę 23:58, najbliżej północy w historii swojego istnienia. Wówczas w przeciągu dziewięciu miesięcy Stany Zjednoczone i Związek Radziecki testowały broń termojądrową.

Źródło

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...