Duchowe położnictwo i cud narodzin

Na podstawie obserwacji ponad dwóch tysięcy porodów domowych Ina May Gaskin napisała książkę Duchowe położnictwo, w której prezentuje szczegółowe studium procesu narodzin jako aktu w pełni zgodnego z Naturą. Książka jest źródłem bezcennych, praktycznych wskazówek dla kobiet oczekujących dziecka, jak również dla położnych i lekarzy.

Ten bogato ilustrowany zdjęciami przewodnik pomaga odnaleźć kobiecie jej pierwotną siłę i uczynić okres ciąży i porodu głębokim, transformującym przeżyciem.
Pokazuje nie tylko sposób, w jaki kobieta może aktywnie uczestniczyć w porodzie – czyniąc go tym samym łatwiejszym i bardziej bezpiecznym, lecz również sposób, w jaki przyszli rodzice mogą doświadczyć duchowej natury procesu narodzin.
Duchowe położnictwo

Ogromną inspiracją są zamieszczone w książce liczne opowieści o narodzinach – osobiste relacje osób, które opowiadają o swoich doświadczeniach, zarówno kobiet, jak i towarzyszących im mężczyzn. Autorka podkreśla, że to właśnie przygotowanie przyszłej matki, świadome oczekiwanie oraz aktywny udział jej samej i wsparcie ze strony najbliższych tworzą środowisko, do którego przybywa nowy człowiek.

Jak rozumieć tytuł książki Duchowe położnictwo? Według Iny May Gaskin duchowość to przede wszystkim szacunek dla sił natury, to duchowa energia, to przekonanie, że nie należy zaburzać tego, co naturalne, tylko wspierać prostymi metodami. Duchowość położnictwa to przywrócenie porodu – rodzinnego wydarzenia – rodzinie.

Porody domowe w Polsce są wydarzeniem bardzo rzadkim, ale niektórym osobom odpowiada ten sposób rodzenia, ze wzgledu na możliwość przeżywania unikalnego doświadczenia jakim jest poród w przyjaznym otoczeniu. Nowe standardy wprowadzone w kwietniu 2011 roku pozwalają rodzącym decydować o przebiegu porodu.

Po lekturze książki Duchowe położnictwo sam stwierdzisz, że czas narodzin może być przeżyciem, które wszyscy w nim uczestniczący chcą zachować w pamięci, i że wpłynie pozytywnie na ich całe życie.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...