Czas wróżb na miłość i pomyślność!

Już niedługo Andrzejki, wieczór dobrej zabawy, magii i wróżb odprawianych w nocy z 29/30 listopada. Tradycyjnie to czas wróżb, w których niezamężne dziewczęta pytają o swoją matrymonialną przyszłość.

Coraz mniej osób pamięta, że młodzi panowie również mają swój specjalny czas na wróżby miłosne. Przypada on na noc z 24/25 listopada, tzn. na wigilię św. Katarzyny i stąd pochodzi jego nazwa: Katarzynki. Święta Katarzyna to patronka samotnych cnotliwych kawalerów, którzy pragną poznać pannę i w przyszłości wejść z nią w szczęśliwy związek małżeński. Tak więc, Panowie, pamiętajcie dzisiejsze sny, bo może się w nich ukazać Wasza przyszła wybranka! Wróżby na Katarzynki były bardzo zbliżone do wróżb andrzejkowych, różniły się słowami przyzywającymi opiekę patrona nad wróżbą. W chwili obecnej jednak to Andrzejki stały się główną okazją do wspólnej zabawy.

KochankowiePodstawą udanego wieczoru andrzejkowego są przede wszystkim wróżby – to doskonała okazja na poznanie swojej przyszłości. Warto jednak nie opierać się wyłącznie na jednej przepowiedni, a skorzystać z kilku sposobów wróżenia. Mamy do tego przecież cały wieczór! W tradycji andrzejkowej znajduje się wiele przykładowych wróżb, które mogą przepowiedzieć przyszłość. Dodatkowo możemy sięgnąć po karty klasyczne czy talię Tarota i spróbować dokonać samodzielnej interpretacji rozkładów. To nie takie trudne, jak się wydaje, zwłaszcza z odpowiednimi taliami przygotowanymi specjalnie dla osób początkujących.

Zadbaj o atmosferę, w której odbywać się będą andrzejkowe wróżby. Niech wszyscy poczują magię tego wieczoru! Zapalone świece, zapach kadzidłaSpraw, aby ten wieczór stał się niezwykły.

Oczywiście, nie ma Andrzejek bez lania wosku! Keromancja to nazwa sposobu wróżenia polegającego właśnie na laniu naturalnego wosku pszczelego (z greckiego „keros”) roztopionego w mosiężnym tyglu. Ta wróżba jest chyba najmocniej zakorzeniona w tradycji Andrzejek. Do jej przygotowania potrzebujemy kilku świec lub naturalnego wosku, garnka do ich roztopienia, miski z wodą i jak największego klucza.

świecaW garnku roztapiamy wosk lub wykonaną z niego świecę i rozgrzany wosk przelewamy przez dziurkę od klucza do miski z wodą. Klucz jest symbolem otwierania drzwi do spraw tajemnych, ale jeśli nie posiadamy klucza z odpowiednio szerokim oczkiem, lejmy wosk  bezpośrednio do zimnej wody. Powstałą zastygłą formę z wosku oświetlamy, najlepiej przy pomocy dużej świeczki lub latarki, rzucając jej cień na białą ścianę lub specjalnie do tego celu rozwieszone białe prześcieradło. Cień może przybrać naprawdę ciekawe kształty, których interpretacja zależy od wyobraźni, skojarzeń i poczucia humoru zebranych…

Po przykładową analizę cieni rzucanych przez wosk, jak również propozycje na inne wróżby, które uatrakcyjnią ten magiczny wieczór, zapraszam na andrzejkową stronę. Życzymy spełnienia wszystkich pomyślnych wróżb!

O Andrzejkach, wieczorze wróżb miłosnych

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...