NIE dla GMO w Polsce

Stało się! Prezydent Bronisław Komorowski zawetował przed chwilą ustawę o nasiennictwie, która otwierała drzwi dla GMO w Polsce!

Choć opinie o szkodliwości żywności z GMO są różne i napewno obfitsze plony roślin bardziej odpornych na suszę przydałyby się w Afryce, to dobrze się stało, że przynajmniej na tą chwilę nasze rośliny, owady i ziemia są uratowane przed żywnością modyfikowaną genetycznie.

Brawo Bronek!

Na konferencji prezydent długo podkreślał, że zgodnie z badaniami naukowymi strach przed żywnością modyfikowaną genetycznie jest nieuzasadniony. Mimo wszystko jednak zawetował ustawę. Jednak tu nie tylko chodzi o strach przed samą żywnością, ale o efekcie na ziemię i środowisko jaką ma wpływ hodowla roślin zmodyfikowanych genetycznie. Jeśli zmodyfikowana roślina odporna jest bardziej na pestycydy i herbicydy, opryskuję się taką uprawę 2x częściej, niż w przypadku uprawy normalnych roślin, przez co wprowadza się do środowiska tony niepotrzebnej trującej chemii, która skaże ziemię i wodę, oraz będzie miała ogromy wpływ na życie i zachowanie owadów (są już potwierdzające to badania naukowe). Dodatkowo część szkodników i chwastów uodparnia się na te większe dawki i trzeba jeszcze więcej i częściej opryskiwac uprawy.

Komorowski zapowiedział, że jeżeli parlament przyjmie jego weto, natychmiast złoży w Sejmie projekt takiej samej ustawy, jednak bez przepisów dotyczących roślin modyfikowanych genetycznie.

Dobrze się stało. Nasze środowisko i tak jest już zatruwane na 1001 sposobów. Maleje populacja pszczół, a jak stwierdził Albert Einstein, gdy zginął pszczoły, to po kilku latach zginie i ludzkość. Wprowadzenie roślin zmodyfikowanych genetycznie oraz całego procesu zwiększonej chemizacji ich upraw na pewno by nie poprawiło sytuacji, tylko ją jeszcze pogorszyło.

Ważny jest też tutaj aspekt ekonomiczny, na który zwracają uwagę ekolodzy. Podnoszą oni, że taka ustawa wprowadzająca GMO jest niezgodna z interesami polskich rolników, za to zgodna z interesami wielkich koncernów, które mają opatentowane nasiona GMO i metody ich uzyskiwania. Według Agnieszki Grzybek z Zielonych 2004 grozi to tzw. zjawiskiem patentowania żywności.

A dla tych, co myślą, że nie czym się przejmować polecamy film: Świat wg Monsanto

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...