Noc Kupały i Noc Świętojańska

Dziś mamy najdłuższy dzień w roku i najkrótszą noc. O godzinie 19:15 zacznie się astronomiczne lato, zaś wraz z zachodem Słońca – NOC KUPAŁY.

Noc Kupały, zwana też nocą kupalną, kupalnocką, kupałą, sobótką lub sobótkami to stare słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca. Kupalnocka poświęcona jest przede wszystkim żywiołom wody i ognia, mającym oczyszczającą moc. To również święto miłości, płodności, Słońca i Księżyca. To tej, najkrószej w roku, nocy właśnie pali się i skacze przez święte ogniska, puszcza wianki na wodzie i celebruje miłość i erotyzm.

Często zamienia się Kupalnockę z Nocą Świętojańską, którą to obchodzi się w wigilię Św. Jana, czyli w nocy z 23 na 24 czerwca.

Noc Kupały jak i Noc Świętojańska związana była i jest z różnymi obrzędami w zależności od wyznania. Poganie organizowali ją ku czci Kupały, bogini miłości i leczniczych roślin, a także patronki mądrych kobiet. Chrześcijanom miała zapewnić  pomyślność zbiorów, dobrą pogodę, obfitość plonów, jak również powodzenie w miłości. Obrzędy musiały zaczynać się przy ognisku rozpalonym nad brzegiem rzeki lub na szczycie wzgórza. Uroczystość wrzała od tańców, nieprzyzwoitych śpiewek, zalotów, które organizowano do białego rana.

Do najpopularniejszych zwyczajów tej nocy należy rzucanie wianków na wodę. Jest to wróżba dla panien i kawalerów, którzy wyczekują na miłość. Wianek powinno się wrzucać do rzeki, nie do jeziora, aby wraz z prądem odpłynęły zastałe uczucia do byłych partnerów. Powinien go wyłowić jakiś kawaler, w innym przypadku właścicielka nie zazna miłości przez cały rok. Jeżeli chłopak nie wyłowi żadnego wianka, czeka go samotność do przyszłego roku. Drugim zwyczajem Nocy Świętojańskiej jest poszukiwanie niebieskiego kwiatu paproci, znaku wielkiego szczęścia, mądrości oraz zdolności widzenia wszystkich skarbów ukrytych w ziemi. Zakwita on raz w roku i bardzo ciężko go znaleźć. Zgodnie z wróżbą osoba, która go odszuka, musi być bardzo odważna i prawa. Gwarantuje on szczęście, bogactwo oraz możliwość wpływania na uczucia innych.

Trzecim bardzo popularnym zwyczajem jest zawieszanie bukietu kwiatów na drzwiach. Powinien składać się z siedmiu czarodziejskich roślin: bylicy, rosiczki, szałwi, łopianu, ruty, dziewanny i dziurawca. Ma odstraszać złe duchy,chronić przed chorobą i gwarantować dobre zamążpójście.

Radosnego przesilenia i pełnej magii Nocy Kupały a następnie Nocy Świętojańskiej życzy całe CzaryMary :D

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...