Olejki eteryczne a olejki zapachowe

Czym różnią się olejki eteryczne od olejków zapachowych?
Olejki eteryczne są całkowicie naturalnymi wyciągami roślinnymi, które uzyskuje się metodami destylacji, wyciskania lub chemicznej ekstrakcji. Uzyskane w ten sposób olejki mają przeważnie jedną dominującą nutę zapachową, która pachnie wyraziście i bardzo charakterystycznie, ale nierzadko dość surowo. W praktyce stosuje się jedynie około 30-40 zapachów olejków eterycznych, które nierzadko są punktem wyjścia do dalszych eksperymentów i zastosowania w dziedzinie perfumiarstwa i aromaterapii.

Olejki zapachowe zaś są kompozycjami naturalnych olejków połączonych z syntetycznie uzyskanymi nutami zapachowymi, nie są więc całkowicie naturalnego pochodzenia. Olejki te mają bardzo złożone nuty zapachowe. Uzyskanie końcowego zapachu często jest efektem połączenia kilkunastu, czy nawet kilkudziesięciu, odpowiednio dobranych składników.
Większość używanych przez nas na co dzień kosmetyków jest aromatyzowana właśnie syntetycznymi ekstraktami zapachowymi. Tak popularne i znane zapachy, jak: wanilia, kawa, opium, piżmo, czy też zielona herbata – używa się prawie wyłącznie w formie syntetyku, gdyż ich naturalne odpowiedniki są chemicznie nietrwałe lub też uzyskanie wymaganej ilości olejku w naturalny sposób jest bardzo kosztowne.

Które więc olejki są lepsze: eteryczne czy zapachowe? Zależy, do jakich celów mają zostać zastosowane. Jeśli mają one być używane do aromaterapii: do inhalacji, masażu czy sauny, najlepiej zastosować te eteryczne. Naturalne pochodzenie tych olejków zapewnia efekt leczniczy i oczyszczający dla naszego organizmu. Ich wadą jest jednak to, że nie wszystkim odpowiadają surowe i dość jednostronne nuty zapachowe.

Jeśli natomiast chcemy nadać oryginalny zapach pomieszczeniu, w którym przebywamy lub zrobić na własny użytek pachnącą kompozycję, do tego celu niezastąpione będą właśnie olejki zapachowe.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (2 głosów, średnia: 4,50 z 5)
Loading...