Katarzynki

Katarzynki to dzień świętej Katarzyny i noc wigilii jej święta, z 24 na 25 listopada, jest męskim odpowiednikiem andrzejek, świętem panien szukających swojego partnera. Św. Katarzyna Aleksandryjska patronuje m.in. cnotliwym kawalerom, którzy pragną poznać pannę i wejść w związek małżeński. Wróżby chłopców były mniej liczne i mniej popularne niż wróżby dziewcząt. Z czasem również i oni zaczęli wróżyć w dniu św. Andrzeja na wspólnych imprezach z dziewczętami.
Jest takie przysłowie: „W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny”. Najpopularniejsza wróżba polega właśnie na włożeniu pod poduszkę karteczek z imionami dziewcząt. Rano wyciąga się jedną z nich, a przyszła żona będzie nosić imię, które napisane było na karteczce. To również dobra metoda na to, by któraś z tych dziewcząt dała o sobie znać we śnie. Wówczas prawie dawało to gwarancję, że przyszłą wybranką będzie dziewczyna ze snu. Na karteczkach wypisane mogą być także pojedyncze litery. Po przebudzeniu i wypowiedzeniu intencji, na przykład w takiej postaci:
Wskaż, proszę, wróżbo wybrankę –
Żonę i przyszłą kochankę.
Wyciągam karteczki cztery,
Są jej imienia litery.

z wyciągniętych literek składało się je w najbardziej pasujące dziewczęce imię.
Wróżbą dla cierpliwych było ścięcie w dniu św. Katarzyny, a dziewczyny gałązki wiśni lub czereśni i wstawienie jej do wody. Jeśli zakwitła w ona w Wigilię Bożego Narodzenia, mogli spodziewać się swojego ślubu w najbliższym czasie.
Niezależnie od wyniku, wróżby na pewno dostarczą uciechy :)

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...