Początek jesieni

Dzisiaj o godzinie 11:51 naszego czasu Słońce znajdzie się w punkcie Wagi i tym samym rozpocznie astronomiczną jesień. Czas ten nazywa się momentem równonocy jesiennej, gdyż dzień w tym momencie trwa dokładnie tyle samo czasu co noc.
Tradycyjnie w pierwszy dzień jesieni obchodzone jest święto plonów poświęcone tegorocznym zbiorom zbóż, u nas zwane Dożynkami, u Celtów – świętem Mabon.
„Obchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca, z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, orzechów, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. (…) nazywany bywał „plonem” bo też i uosabiał wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. (…) Wieniec niesiono do poświęcenia do kościoła, a następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie, udawano się do dworu lub do domu gospodarza dożynek. Wieniec dożynkowy przechowywany był w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym.
W czasie dożynek organizowano biesiady z poczęstunkiem i tańcami, dawniej poprzedzane rytualnymi obrzędami i modlitwami.” (Źródło: Wikipedia)
Z tej, a także z okazji pięknej, słonecznej pogody zapraszam wszystkich na niedzielny spacer do parku. Może dawnym zwyczajem z lat dziecinnych uda nam się zrobić kilka figurek z żołędzi, kasztanów i patyczków – taki mały rytuał na powitanie jesieni…

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...