Kumari – wcielenie bogini

Sajani Shakya ma jedenaście lat i dla kilku milionów wyznawców hinduizmu w Nepalu jest Kumari, czyli żyjącą boginią. Została uznana za bóstwo, kiedy miała dwa lata.
W sumie jest 32 wymogów, jakie musi spełnić dziecko, by zostać Kumari, w przypadku tej dziewczynki: ” znakiem ostatecznie przesądzającym o jej boskości był fakt, że nawet nie drgnęła, gdy umieszczono jej wielki kwiat na głowie.”
Kumari udziela oczyszczającego błogosławieństwa, Kumari Królewska doradza również królowi. Po pierwszej miesiączce traci swój boski status, gdyż wraz z krwią bogini opuszcza jej ciało.
„Obecnie w tym himalajskim królestwie są trzy panujące Kumari. Rezydują w trzech historycznych stolicach: Bhaktapur, Patan i Katmandu. Najważniejsza jest Kumari z Katmandu, zwana też Kumari Królewską – żyje zamknięta w pałacyku w historycznym sercu obecnej stolicy. Począwszy od XVIII wieku wszyscy królowie Nepalu, jedynego państwa, gdzie hinduizm jest oficjalną religią, zwracali się o błogosławieństwo do tej dziewczynki. Uważana jest za wcielenie Kali, krwiożerczej bogini, w Nepalu znanej pod imieniem Taleju, której poświęcona jest przepiękna świątynia w Bhaktapur, bajkowym mieście zaliczonym przez UNESCO do światowego dziedzictwa kultury.”
Źródło: onet.pl
Za Wikipedią podaję legendę o tym, jak rozpoczął się kult Kumari:
„Gdy pewnego razu późną nocą władca (Dźajaprakaśa Malli, ostatni władca z dynastii Mallów władającej Nepalem między XII a XVII w.) grał w tripasę (rodzaj kości) z boginią Taledźu, patronką jego dynastii, w pobliżu królewskich komnat pojawił się czerwony wąż. Władca wpadł w zachwyt nad pięknością bogini i zdał sobie sprawę, że przewyższa ona urodę jego własnej żony.
Bogini rozpoznała miłosne myśli władcy. Wstała nagle, skarciła jego pożądliwość i ogłosiła, że jeśli ktokolwiek w przyszłości ją ujrzy, to tylko w postaci młodego dziewczęcia z kasty śaków. Król miał nadzieję na poprawę nadszarpniętych relacji ze swoją patronką, opuścił więc pałac i udał się na poszukiwanie dziewczęcia, w które wstąpił duch bogini.
Także dziś kiedy matce przyśni się czerwony wąż, zostaje to uznane za przesłankę, że jej córka może być Kumari królewską. A każdego roku w czasie święta Indra Dźatra król Nepalu udaje się po błogosławieństwo Kumari Królewskiej.”

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...