Zaczęło się od świątecznej piosenki…

Rok 1985, 13 lipiec, na stadionie Wembley i na drugiej półkuli, za ”wielką kałużą”, czyli oceanem Atlantydzkim, na stadionie JFK zbierają się tysiące osób. Przed ekranami telewizorów jeszcze więcej. Punkt 12.00 zaczyna się koncert, który przejdzie do historii pod nazwą 'Live Aid’.

Bob Geldof, muzyk z fantastycznym artystycznym nieładem na głowie razu pewnego siedział przed telewizorem oglądając film dokumentalny o głodujących w Etiopii. Bob, wrażliwiec nie tłumiący swej wrażliwości, poruszony do głębi obrazem, który zobaczył na szklanym ekranie, postanowił pomóc. Jak się okazuje siła i determinacja jednej osoby mogą dosłownie zdziałać cuda. Zaczęło się od świątecznej piosenki 'Do They Know It’s Christmas’ nagranej wraz z kilkoma brytyjskimi gwiazdami tamtych czasów (rok 1984) – m.in. z Freddiem Mercury, Bono, Paulem McCartneyem. Dochód ze sprzedaży nagrania został przeznaczony Afryce.

Brytyjczycy nagrali 'Do They Know It’s Christmas’, Amerykanie posłuchali utworu, stwierdzili, że nie chcą być gorsi, nagrali coś od siebie i nadali temu tytuł ”USA for Africa”.
Ale na jednym utworze Bob Geldof nie chciał poprzestać. Widząc zainteresowanie kolegów ”po fachu” zza oceanu zorganizował koncert 'Live Aid’.
O godzinie 12.00, 13 lipca na obu stadionach (Kennediego i Wembley) rozbrzmiały pierwsze nuty… zaczęło się wydarzenie, które chyba po raz pierwszy zwróciło uwagę tak dużej części świata na losy mieszkańców Afryki.

Rok 2005, 2 lipiec, godzina 12.00 – na dziesięciu scenach, na czterech kontynentach rozpoczyna się koncert 'Live Eight’ (nazwa nawiązuje do poprzedniego koncertu oraz tzw. grupy G8 – o czym za chwilę)
Czy domyślasz się kto był jego inicjatorem? :)
Tak, zgadza się, ten sam Bob Geldof. Tym razem data koncertu poprzedziła spotkanie tzw. grupy G8 – przywódców najbogatszych państw świata (o dziwo, mimo że jest ich tylko ośmiu ich decyzje „wyznaczają kierunek polityki takich instytucji globalnych, jak Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Światowa Organizacja Zdrowia” *)
Tym razem celem koncertu było zwrócenie uwagi na losy Afryki tych, którzy jeszcze na chwilę obecną mają władzę, a dokładniej na anulowanie długów najuboższych krajów Afryki przez państwa przywódców G8 oraz zwiększenie pomocy humanitarnej.

…bo….

„Jeśli pomagać nie teraz to kiedy?” pyta się Geldof kierując te słowa do G8

* Źródło – wikipedia

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...