„Jakkolwiek na to patrzeć…”

„Jeżeli dałoby się zmniejszyć Ziemię do rozmiaru wioski, którą zamieszkuje 100 mieszkańców, to, zachowując proporcje wszystkich ras, mieszkałoby tam: 57 Azjatów, 21 Europejczyków, 14 osób z zachodniej (południowej i północnej) półkuli, 8 Afrykańczyków, 52 kobiety, 48 mężczyzn, 70 niebiałych, 30 białych, 70 niechrześcijan, 30 chrześcijan, 89 heteroseksualistów, 11 homoseksualistów, 6 osób posiadałoby 59% bogactw całego świata i wszystkie byłyby ze Stanów Zjednoczonych, 80 % osób żyłoby poniżej standardu, 70% osób nie umiałoby czytać, 50 cierpiałoby z powodu niedożywienia, jedna byłaby bliska śmierci, jedna bliska narodzin, jedna (tak, tylko jedna) miałaby wyższe wykształcenie, jedna osoba miałaby komputer.
Kiedy spojrzymy na świat z takiej perspektywy, potrzeba akceptacji, zrozumienia i edukacji staje się bardo wyraźna.
Godne uwagi jest również to, że jeżeli dzisiaj rano wstałeś z łóżka raczej zdrowy niż chory, masz więcej szczęścia niż milion ludzi, który nie przeżyje tego tygodnia. Jeżeli nigdy nie doświadczyłeś niebezpieczeństw wojny, samotności, więzienia, tortur ani głodu, jesteś w lepszym położeniu niż 500 milionów ludzi na świecie. Jeżeli możesz chodzić do kościoła bez strachu, nie obawiając się aresztowania lub śmierci, jesteś szczęśliwszy niż miliard ludzi na tym świecie. Jeżeli masz dach nad głową, ubranie na grzbiecie, jedzenie w lodówce, jesteś bogatszy niż 75% ludzi. Jeżeli masz pieniądze w banku i trochę drobnych w portfelu, należysz do 8% światowych bogaczy. Jeśli twoi rodzice żyją i są ciągle małżeństwem, stanowisz wyjątek.
Pracuj, jakbyś nigdy nie potrzebował pieniędzy.
Kochaj, jakby nikt cię nigdy nie zranił.
Tańcz, jakby nikt nie patrzył.
Śpiewaj, jakby nikt nie słuchał.
Żyj, jakby to było Niebo na Ziemi.
To jest Rok Przyjaźni. Wyślij ten list do wszystkich, których uważasz za przyjaciół. Rozjaśnij komuś dzień. Nic się nie stanie, jeśli nie zdecydujesz się wysłać go do nikogo. Jedyne, co może się zdarzyć, to to, że ktoś uśmiechnie się dzięki TOBIE.”

Autor nieznany.

1 Gwiazdka (nie podoba mi się)2 Gwiazdki (słabe)3 Gwiazdki (średnie)4 Gwiazdki (całkiem fajne)5 Gwiazdek (super!) (Brak ocen)
Loading...