1 kwietnia jest w Egipcie Dniem Hathor. Jest to bogini zwana często matką wszystkich bóstw i bogiń Księżyca. Pierwotnie nazywała się Het-Heret lub Het-Heru, co znaczyło Dom lub Łono Horusa. Egipcjanie nazywali ją „Niebiańską Krową”, która stworzyła Drogę Mleczną ze swoich życiodajnych płynów. Była także utożsamiana z legendarną gęsią z Nilu, składającą złote jaja słońca. Znana też była jako Jaworowa Pani, Królowa Zachodu (ludzi zmarłych), Królową Niebios, a także Złotą. Tych siedem ich aspektów – siedem Hathor – Egipcjanie uważali za święte żony i utożsamiali z siedmioma planetami.
Do obowiązków Hahor należało niesienie świętego koka Ra. Jej atrybutami były lustro, tamburyn i sistrum (instrument muzyczny, z łaciny sīstrŭm – grzechotka). Hathor mogła jawić się jako kobieta z głową krowy, bądź też jako kobieta z rogami. Mówiono, że ta bogini uosabiała się w sistrum, by odpędzać złe duchy.
Hathor miała też swoją ciemną stronę. U zarania dziejów, kiedy ludzkość była jeszcze nowa na ziemi, bóg Słońca – Ra – postanowił ukarać ludzi, ponieważ byli źli i nie szanowali bogów. Polecił Hathor wykonać jego zemstę. Bogini mordowała ludzi, aż wody rzek spłynęły krwią. Bóg Ra pożałował ludzi i nakazał Hathor przestać, lecz ta, wypełniona gniewem, odmówiła. W końcu Ra przygotował siedem tysięcy naczyń piwa zabarwionego mandragorą, przypominającego krew. Hathor wypiła je wszystkie, upiła się i zapomniała o swojej żądzy mordu.
Głównym sanktuarium Hathor była Dendera. To tam czczono ją i jej nowo narodzonego syna Ihi, grającego na sistrum. Czczono ją także wraz z jej mężem, Horusem, w Edfu. Egipcjanie mawiali, że przenosiła umarłych do innego świata.
Hathor była opiekunką kobiet, małżeństwa, rodziny i macierzyństwa. Posiadała władzę nad miłością, przyjemnością, kwiatami, niebem, Księżycem, grobami, sztuką, winem i piwem, muzyką, astrologią, dostatkiem i ochroną. Zwana też była Jaworową Panią.