Oddanie czci przodkom jest podstawą święta zmarłych, czasu, w którym wspominamy tych, którzy odeszli. Jest to silne dopasowanie do Koła Rocznego, natura powoli wycisza swoją aktywność, skupia się w sobie i szykuje się do zimowego odpoczynku. My sięgamy do swoich duchowych korzeni, w nich odnajdujemy siłę i sens życia. Przywołujemy pamięć zmarłych bliskich naszemu sercu, bo oni żyją w nas i w naszej pamięci. Ponownie umacniamy się w przeświadczeniu, że miłość jest ponad śmiercią i łączy nas poza czasem i przestrzenią.
Często już jesteśmy w jakimś nurcie tradycji, lecz zawsze możemy dodać do niej indywidualne elementy, którymi wyrazić możemy to, co mamy w swoim sercu. Każdy w takim razie sam może tworzyć swoją tradycję łączenia się z przodkami. Może znajdziesz w tym wpisie coś, co zechcesz włączyć do swojej tradycji.
Oddanie czci przodkom
Pamięć o zmarłych jest tu najważniejsza. We wspomnieniach jako pierwsi pojawiać się mogą ci, którzy odeszli z materialnego świata w minionym roku, w tym rodzinę, przyjaciół i inne osoby, które miały wpływ na nasze życie. Oddać cześć możemy również przodkom z minionych pokoleń lub osobom, które mają dla nasz szczególne znaczenie.
Na tę okazję, by oddać cześć przodkom, możemy przygotować półkę lub stolik jako szczególne miejsce dla uczczenia i uroczystego upamiętnienia tych, których kochamy, a którzy przeszli już do świata duchowego. Można ustawić na nich zdjęcia, pamiątki, a także świece i kwiaty na cześć bliskich zmarłych. Z kwiatów mogą pojawić się róże, symbolizujące miłość i błogosławieństwa, nagietki, symbolizujących odnowę i bezpieczeństwo, albo ulubione kwiaty osoby, którą chcemy uczcić. Innym dodatkiem mogą być ulubione słodycze lub napój bliskiego zmarłego. To miejsce powinno utrzymywać się w czystości i nie powinno się tam zostawiać przypadkowych rzeczy.
Jeśli jesteś osobą rytualną, możesz włączyć do celebrowania tego okresu świece i ofiary – wodę, pożywienie, kadzidło, czy kwiaty i rozdzielić w czasie poszczególne części rytuału, zależnie od tematów, na których pragniesz się skupić. Może to być wieczór:
- do uznania i uczczenia pamięci zmarłych zwierząt, które spędziły swoje życie przy Twoim boku, ofiarowując Ci całą swoją miłość i oddanie;
- jako uczczenie pamięci zmarłych członków rodziny, bliższych i dalszych;
- jako wspomnienie zmarłych osób, których życie wywarło na nas wpływ;
- z ofiarą dla tych, którzy zginęli nagle, w wypadkach lub wyniku wojny;
- oraz dla tych, których nikt nie wspomina, a potrzebują energii, by zaznać spokoju.
To tylko przykładowe intencje, ale mogą zainspirować Twój rytuał. Darem może być zapalana świeca i miseczka z wodą dla zwierząt, czy kawałek domowego ciasta drożdżowego, orzechy, lub kwiat.
Wieczerza dla zmarłych
Dar dla zmarłych w postaci jedzenia może stać się bardziej rozbudowaną formą wieczerzy dla zmarłych. Talerz z przygotowanym jedzeniem dla dusz zmarłych można wystawić w ogrodzie na małym stoliku, lub w domu, na przykład na ołtarzu przy zdjęciach zmarłych. Według wierzeń, jeśli w wigilię Samhain zapewni się ofiarę z jedzenia bliskim zmarłym, ich dusza nakarmi się esencją tego posiłku oraz duchem miłości, z którym go przygotowywano. Po zakończeniu rytuału dary z posiłku można zostawić naturze, ale tylko to, co ulega biodegradacji.