Imbolc jest jednym z czterech celtyckich festiwali ognia (Samhai, Imbolc, Beltane oraz Lughnasadh), które świętują powrót światła po ciemnościach zimy. To punkt środkowy między przesileniem zimowym a równonocą wiosenną. Jednak święto to obchodzi się przez kilka dni, a konkretna data nie jest tak istotna ( jak np. w przypadku Samhain). Imbolc oryginalnie świętowano 1 lutego. Jednak tę datę zmieniono na 2 lutego, kiedy w Kościele katolickim obchodzone jest święto Matki Boskiej Gromnicznej. Według Temperance Alden obecnie święto Imbolc zaczyna się 31 stycznia (wigilia lutego) i trwa do 2 lutego, do końca dnia.
Imbolc – Święto Światła
Magią przewodnią sabatu Imbolc jest drugi po Yule etap odrodzenia: ponowne wyłonienie się życia i słońca na powierzchnię. Sami już zaczynamy w tym czasie dostrzegać nadchodzącą zmianę: dni są już dłuższe o 40 minut niż w czasie przesilenia zimowego. Święto to skupia się na przezwyciężeniu zimna oraz ciemności zimy oraz przyjęciu życiodajnego światła i płodności słońca. To także czas, gdy bogini zmienia się ze Staruchy w Dziewicę. Możemy użyć energii sabatu Imbolc, aby się ożywić po zimie i rozwijać wraz z kolejną porą roku.
Imbolc zwany jest też Świętem Światła z powodu świec, które pali się w tym okresie. To odpowiedni moment na pobłogosławienie wszystkich świec, które chciałbyś użyć w przyszłych rytuałach. Korzystam z tego rytuału, aby naenergetyzować również świece, których używam podczas pracy z kartami i do medytacji.
Treść rytuału Błogosławienie świec na sabat Imbolc 1 lutego znajdziesz TUTAJ >>
Boginie Imbolc
Najbardziej popularnymi boginiami podczas obchodów Imbolc są Brigid i Frigga. Bogini Brigit była bardzo ważna dla ludów celtyckich pod koniec okresu zimowego. Była boginią porodów i uzdrowicieli, a także boginią ogniska domowego i ognia. Uważano, że podczas święta Imbolc jej światło rozjaśnia ciemności zimy i odmładza ziemię dzięki ciepłu i światłu słońca.
Frigga znamy głównie jako żonę Odyna. To bogini płodności, małżeństwa, ogniska domowego i domu. Wszystkie dziedziny, którymi włada Frigg, są przypisane do święta Imbolc jako jego symbole.
Czas Imbolc ogólnie jest kojarzony ze wszystkimi bogami i boginiami miłości oraz płodności. Imbolc niesie ze sobą myśli o płodności ziemi, bo na horyzoncie już pojawia się obietnica wiosny.
Magiczny napój światła na Imbolc – Święto Światła
Poniżej znajdziesz przepis na napój idealnie dopasowany do energii sabatu Imolc. Pochodzi on z książki Michael Furie pod tytułem Księga eliksirów. Napój ten daje nam moc przybywającego światła oraz energię nowych początków.
Potrzebne będą:
- 2 szklanki wody
- 2 łyżki rumianku
- 1 łyżka miodu
- 1/2 łyżeczki kolendry
- 1/2 łyżeczki szałwii
Naenergetyzuj składniki intencją połączenia z energią Imbolc, po czym uwarz jak zwykle. Kiedy napój ostygnie, przecedź go przez sitko. Napój jest gotowy do spożycia.
Bibliografia: „Księga eliksirów”, Michael Furie. „Rok czarownicy”, Temperance Alden.
Jeśli szukasz akcesoriów magicznych na Imbolc – Święto Światła, znajdziesz je pod linkiem TUTAJ >>
Szczęśliwego Imbolc!