Drogi CzaroMarowy Przyjacielu, z przyjemnością Cię informuję, że w planach wydawniczych jest niezwykła seria książek „Sabaty”. Każdy tytuł z serii poświęcony jest jednemu z magicznych świąt, jego genezie, rytuałach, wróżbach i praktykach z nim powiązanych.
To cykl książek, którego nie powinno zabraknąć w Twojej magicznej biblioteczce,
niezależnie czy praktykujesz religię Wicca, neopogaństwo czy po prostu pragniesz żyć w zgodzie z naturą.
Najbliższym magicznym świętem jest Ostara, czas wiosennego przesilenia i to właśnie książka „Ostara. Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie wiosenne” rozpoczyna serię „Sabaty”:
O poszczególnych sabatach pisaliśmy już na CzaroMarowym blogu, zapewne więc zauważyłeś, że każdy z nich sprzyja określonym działaniom i rytuałom. Każdy z ośmiu sabatów oznacza ważny punkt w rocznych cyklach natury. Są one przedstawione jako równo rozmieszczone szprychy w kole, które reprezentuje całość roku.
Koło Roku składa się z dwóch grup, a na każdą z nich przypadają cztery święta. Pierwsza grupa to cztery święta słoneczne, które dzielą rok na kwartały w zależności od pozycji słońca na niebie, zwane Mniejszymi Sabatami:
- Wiosenna Równonoc – Ostara, 20-21 marca;
- Letnie Przesilenie – Litha, 20-21 czerwca;
- Jesienna Równonoc – Mabon, 22-23 września;
- Zimowe Przesilenie – Yule, 21-22 grudnia.
Termin każdego z nich wyznaczany jest astronomicznie, stąd może się nieco różnić w zależności od roku, dla którego jest wyliczany.
Między Mniejszymi Sabatami przypadają cztery święta „półkwartalne” zwane Wielkimi Sabatami bądź świętami ognia:
- Imbolc – 1 lutego;
- Beltane – 30 kwietnia – 1 maja;
- Lammas – 1 sierpnia;
- Samhain – 31 października – 1 listopada.
Oto graficzne przedstawienie Koła Roku na półkuli północnej:
Na półkuli południowej pory roku są odwrotne wobec tych na północy, dlatego poszczególne sabaty obchodzone są w innych terminach. Pomimo tego, że połowa świąt zwana jest Mniejszymi Sabatami, a druga Wielkimi Sabatami, żaden cykl nie jest „ważniejszy” od innego.
Jeśli poświęcimy nieco uwagi temu, jak obraca się Koło Roku, pozwoli nam to lepiej dostroić się do energetycznych cyklów natury i usłyszeć to, co każda z pór roku do nas szepce (lub wykrzykuje!), zamiast działać w sprzeczności z owymi naturalnymi przypływami i odpływami – Kerri Connor, „Ostara”.
Żyjąc zgodnie z cyklem Koła Roku tak naprawdę harmonizujemy się z Cyklami Natury. Sabaty są nie tylko szansą na wspólne świętowanie, ale także odpowiednim czasem na osobiste refleksje i wprowadzanie pozytywnych zmian w swoim życiu.
Korzystaj z mocy sabatów i żyj w zgodzie z Kołem Roku,
rozpoczynając już od najbliższego magicznego święta, Ostary.